Tag Archives: нба

(ВИДЕО) Една година од смртта на Коби Брајант: Ќе го памтиме по ОВА!

Еден од најдобрите кошаркари ан сите времиња Пред точно една година, легендата на НБА-лигата Коби Брајант загина во пад на хеликоптер во американската држава Калифорнија, во близина на градот Калабасас. Покрај Брајант, уште осум лица го загубија животот тој ден – неговата ќерка Џана (13), тренерот Џон Алтобели (46), неговата …

Повеќе »

(ВИДЕО) И’ тоа го има во НБА: Сам си дал кош!

Во НБА лигата често гледаме атрактивни забивања, што не е ништо ново, но оваа ситуација секако е невообичаена. Во главната улога е центарот на „Вашингтон Визардс“, Томас Брајант. Заби силно, но на погрешен начин – заби во својот кош. Така Орландо неочекувано доби два бода. OH NO 😂😂 Thomas Bryant …

Повеќе »

Шокантна одлука: НБА дозволила марихуана!

Според американските медиуми, НБА лигата донесе одлука да го откаже тестирањето на играчи за канабис во претстојната сезона од безбедносни причини. Раководството на НБА-лигата така ја продолжи одлуката донесена ова лето, кога лигата продолжи да игра во „балонот“ во Орландо по пауза поради пандемијата на коронавирусите. Според американските медиуми, НБА …

Повеќе »

(ФОТО) Јокиќ купил „ѕвер“, искеширал 250.000 евра

Никола Јокиќ, најдобриот кошаркар во Србија и предводник на Денвер Нагетс, по исцрпувачката сезона каде што го водеше својот тим до финалето на Западната конференција, моментално ужива на одмор во родниот Сомбор, и решил да се почести со нов автомобил. Кошаркарскиот мајстор Никола Јокиќ е голем љубител на коњите, но …

Повеќе »

Сопругата на Коби, Ванеса Брајант, со емотивна честитка до ЛА Лејкерс:„Штета што Коби и Џиџи не можат да го видат ова!“

Ванеса Брајант со емотивна порака на ЛА Лејкерс им ја честитала 17. титула во НБА:!Штета што Коби и Џиџи не може да го видат ова“. Кошаркарите на ЛА Лејкерс стигнаа до шампионската титула во НБА лигата славејќи во серијата со 4-2 во победи. Веднаш пристигнала и честитка од Ванеса Брајант, …

Повеќе »

ГИ ПОДРЖУВА НБА ИГРАЧИТЕ – Хамилтон нема да ја бојкотира трката на Формула 1: „Во Белгија сме, не сме во Америка!“

Луис Хамилтон потврдил дека ќе се трка во трка во Формула 1, овој викенд, во Белгија на легендарната патека Спа-Франкоршамп, откако се појавиле информации дека тој може да ја бојкотира повредата ранувањето на Џејкоб Блејк во Соединетите држави. Говорејќи пред новинарите во четвртокот, Хамилтон рече дека ќе настапи во трката …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НБА – „ПУКА МЕУРОТ“: Лејкерси и Клиперси не сакаат да прдолжат!

Одлуката на кошаркарите на Милвоки Бакс, да не излезат во плеј-оф мечот против Орландо Меџик во знак на протест против социјалната нееднаквост, создаде „домино ефект“, а засега не е познато какви импликации ќе има бојкотот врз „меурот“ во НБА-лигата во Орландо. Играчите одржале состанок на кој разговарале дали сезоната ќе …

Повеќе »

(ВИДЕО) Поранешен кошаркар на НБА претепал момче во Лос Ангелес!

„Го бркав и го шутирав. Ова не е чин на омраза. Јас немам проблем“, изјавил поранешниот играч на НБА Американскиот кошаркар JР Смит претепал момче кое му го оштетило автомобилот во Лос Ангелес. Видеото објавено на социјалните мрежи покажува дека Смит удира во млад човек кој лежи на земја. Сè …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИРОНИЈА НА СУДБИНАТА: НБА ас се исмејувал со коронавирусот триејќи го микрофонот: Три дена подоцна се заразил!

Руди Гоберт, NBA All-Star е позитивен на коронавирусот. НБА после тоа откритие, до кое дошло непосредно пред натпреварот помеѓу Оклахома и Јута, ја прекинала сезоната. Натпреварот, пред да се открие дека Гоберт е заразен, исто така не бил одигран бидејќи се дознало дека двајца играчи на гостите кои се на …

Повеќе »