Tag Archives: навика

КАКО ДА ЈА РАЗЛИКУВАТЕ ЉУБОВТА ОД НАВИКАТА: Одговорите се кријат во малите нешта што често ги правите

Според експертите, ова се клучни знаци дека сте во врска од навика, а не од љубов. Кога е подобро да застанете и да кажете „не“ и дали е можно да се негува љубов доколку постои навика? Ова ни го откриваат експерти од областа на психологијата. Кога во нашите животи ќе …

Повеќе »

Докажано е дека една вообичаена навика го забавува стареењето

ДА БИДЕМЕ физички активни е еден од најдобрите подароци што можеме да му ги дадеме на нашето тело, односно здравјето. Тоа е и еден од златните клучеви за „добро“ стареење, велат експертите. Имено, оваа вообичаена навика за редовна физичка активност би можела да биде значајна за одржување на долговечноста. Барем …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ – Зошто го изневеруваат партнерот

Прељубниците имаат четири пати поголема веројатност да ги обвинат своите партнери за прељуба, без разлика дали ја извршиле или не Луѓето кои ги изневерувале своите партнери во минатото имаат поголема веројатност да го сторат тоа повторно во споредба со оние кои отсекогаш биле верни. Психолозите кои своето истражување го објавиле …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОМАШНИ МИЛЕНИЦИ – Куче секое утро носи влечки до креветот на својата сопственичка, видеото воодушеви многумина

Видеото го погледнале повеќе од милион луѓе, а многумина во коментарите напишале дека оваа сцена е преслатка за нив Видеото од куче кое секое утро носи влечки до креветот на својата сопственичка стана хит на TikTok. -Секое утро ми носи влечки и чека да го започнам денот – напишала сопственичката …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕ ШЕГУВАЛ – Снимка од пцуењето на Бајден стана хит на социјалните мрежи

Видеото на кое американскиот претседател Џо Бајден пцуе стана хит на социјалните мрежи. Имено, Бајден вчера се сретнал со градоначалникот на Форт Мајерс Бич, Реј Марфи. Во еден момент тој рекол: „Никој не се зае**ва со некој по име Бајден“. Контекстот сè уште не е целосно јасен, но градоначалникот дефинитивно …

Повеќе »

ЕДНОСТАВНА И ИЗНЕНАДУВАЧКА НАВИКА може да ја спаси врската од пропаст: Еве што вели психотерапевт за љубов!

Секоја врска е различна, па затоа е тешко да се препише еден универзален совет за да се обезбеди долга и квалитетна љубов. Естер Перел, психотерапевт и светски познат експерт за врски и љубов, дал едноставни совети кои можат да ги негуваат врските. Здрав однос Сега можеби очекувате совет да ги …

Повеќе »

(ФОТО) Кинез не дозволил паниката поради коронавирусот да му ги поремети животните навики

Овој Кинез со крајно необичен изум е снимен во подземната железница каде ги пленел погледите на зачудените патници. Очлигледно е дека сака да се заштити од коронавирусот, но притоа и’ непречено да ужива во своите нездрави навики.

Повеќе »