Tag Archives: научник

ДАЛИ Е ВО ПРАВО? Научник од Оксфорд открил три сигурни знаци дека вашиот партнер ве изневерува

Научникот од Оксфорд Мекен Марфи стана вирален на платформата TikTok откако почна да зборува за врски и неверство. Открил три сигурни знаци дека партнерот ве изневерува. Марфи е когнитивен и еволутивен антрополог на Универзитетот Оксфорд и има напишано зошто луѓето изневеруваат. Како дел од неговите студии, Марфи ги истражувал причините …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вака навистина изгледала КЛЕОПАТРА: Вистинскиот изглед на фаталната жена на која ниту еден маж не можел да и одолее

Дали Клеопатра навистина имала несекојдневна убавина? При спомнувањето на името Клеопатра, првата асоцијација на сите е неверојатно убава жена, која е независна, моќна, а мажите воздивнуваат по неа. Во историјата остана запаметена по тоа што ги заведувала најмоќните мажи, а не и одолеале ниту Цезар и Марко Антоние. Познатиот грчко-римски …

Повеќе »

ИН МЕМОРИАМ: Методи Чепреганов, докторот кому му се веруваше, почина на 86 години

Еден од најпознатите македонски лекари во последниве 50 години, невропсихијатарот проф. Методи Чепреганов, почина денеска на возраст од 86 години. Веста за неговата смрт ја соопшти болницата „Неуромедика“, каде што д-р Чепреганов работеше во последниве 20 години. Чепреганов починал по кратко боледување. Во соопштението на „Неуродмедика“ се вели дека сите …

Повеќе »

(ФОТО) Колку коњи гледате на сликата? Оптичка илузија која предизвика расправија меѓу сликар и научник

Оптичките илузии обично предизвикуваат збунетост на Интернет, но неодамнешната слика за која се вели дека прикажува неколку коњи на врвот на планина, предизвика кавга меѓу неговиот творец и еден куп научници – но колку можете да видите? Портретот на Бев Дулит со пет коњи кои стојат заедно на снежна планина …

Повеќе »

(ФОТО) 4. НАЈСТРАШНИ ПРОРОШТВА НА СТИВЕН ХОКИНГ: Едно веќе се остварило!

Лекарите му предвидувале краток живот на Стивен Хокинг, а тој живеел 76. години. Стивен Хокинг ималсреќно детство: неговите родители, медицински работници, биле поврзани со научниот развој, интелектуалните игри од областа на точните науки. Имал добро друштво на факултет: „Лесно влегов во Оксфорд, учев безгрижно, но успешно, се занесував со веслање …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СЕКОЈА ЧЕСТ – ДОДЕКА СВЕТОТ ЈА ЧЕКА ВАКЦИНАТА 14. ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ИМА РЕШЕНИЕ: Тинејџерка добила награда за откритието кое може да доведе до ЛЕК ЗА КОРОНА!

Додека научниците ширум светот се натпреваруваат да најдат лек за новиот вирус на короната, една тинејџерка, Аника Чебролу (14) од Фриск, Тексас, ја освоила престижната награда „3М предизвик за мМлади научници 2020“ и 25.000 УСД за откритието што може да доведе до потенцијална терапија за Ковид-19. „Предизвикот млад научник“ е …

Повеќе »

(ФОТО) Научник направил експеримент и покажал зошто е важно да се носи маска за лице

Иако носењето на маските не е задолжително на сите затворени простори, има предности да се носат. Многумина се скептични и не веруваат дека маските се ефикасна заштита од инфекција со вируси и бактерии, па научникот Рич Дејвис решил да покаже зошто се. „Што прави маска? Ги блокира респираторните капки што …

Повеќе »

ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ СВЕТСКИ СТРУЧЊАЦИ – ОВАА ЖЕНА ГО ОТКРИЛА НОВИОТ КОРОНА ВИРУС: Одговорила дали настанал во лабораторија а потоа испратила важно предупредување!

Пред шест месеци, Ши Женгли добила повик од кој се плашела цел живот. Еден од водечките кинески виролози од Вухан, не била во градот кога и било кажано веднаш да се врати во лабораторијата. Двајца хоспитализирани пациенти имале невообичаена пневмонија, а Центарот за контрола и превенција на болести во Вухан …

Повеќе »