Tag Archives: настинка

(Рецепт) Запрете ја настинката на време: Напиток кој спречува инфекции и вируси

Оваа мешавина на најмоќни природни антибиотици, уништува вируси, бактерии и паразити, но ги чисти синусите и го олеснува дишењето. Состојки: 1/4 филџан рендан лук 1/1 филџан рендан ѓумбир 2 лажички рендан рен 700 мл органски оцет од јаболки 2 лажици куркума во прав 1/4 филџан ситно сечкан кромид 2 чили …

Повеќе »

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Еве како да спречите грип или вирус да ви се „рашири по телото“: За 12. часа ќе бидете како нови!

Со почетокот на студеното време, сите се плашат од настинки и вируси. За да спречиме да добиеме грип оваа сезона, треба да видиме што ја предизвикува болеста Ако ви недостасува витамин Д, спиете малку, слабо и лошо се храните, подложни сте на грип. Настинката е водечка причина за посети на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ОТРЕЗНУВАЧКИ ПОРАКИ НА ХРВАТИ ОД ШПАНИЈА: „Состојбата е исклучително тешка, луѓе, држете се, останете дома!“

Шпанија е втор најголем епицентар на инфекција со корона вирусот во Европа. Таму се разболеле околу 49.510 луѓе. Државата се соочува со колапс на економијата и здравството. Хрватите кои живеат таму предупредуваат дека сите се внимателни и се придржуваат до мерките на претпазливост. “Бројот на заразени лица се зголемува. Не …

Повеќе »

СЕ’ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Ова се 20. важни прашања и одговори за ВИРУСОТ ЗА ДА ГЛАСИНИТЕ НЕ ВЕ ДОВЕДАТ ВО ЗАБЛУДА!

Откриваме 21. најчесто поставувани прашања и одговори за вирусот корона. Секогаш кога имате некое сомневање, погледнете ги овие основни прашања во врска со вирусот корона кои се навистина се’ што ви треба да знаете за тоа. 1. Што се корона вируси? Корона вирусите се големо семејство на вируси кои можат …

Повеќе »

Чудо од природата: Лекува настинки, ја намалува нервозата, ја ублажува депресијата…

Сојузникот на здравјето на древните Абориџини ги уништува бактериите, ги чисти бронхиите и синусите и помогнува при воспалување на грлото… Еукалиптус (Eucaliptus globulus) е дрво со раскошни крошни, потекнува од Австралија и е единствена храна на коалите. Листовите поседуваат лековита моќ, а во народната медицина најмногу се користат за болести …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОРОНА ВИРУС – ДОКТОР ДОШОЛ ВО ВУХАН ДА ПОМОГНЕ А СЕГА МИСЛИ ДЕКА СЕ ЗАРАЗИЛ: Еве зошто стравува!

Кинескиот лекар Ванг Гуангфа стравува дека е заразен со корона вирусот, кој за само три недели предизвика смрт на 56. лица и зарази повеќе од 2.000. Д-р Ванг Гуангфа верува дека се заразил затоа што не носи заштитни очила, а група водечки експерти потврдиле дека е „апсолутно можно“ затоа што …

Повеќе »

(ФОТО) Половина од нив сигурно ги имате дома: Откријте 10. најдобри природни лекови против настинка и грип!

Сезона е на грип и настинки, па многумина се прашуваат што да прават кога ќе се појави болеста. Кивањето, кашлањето, отежнатото дишење и останувањето без здив се непријатни, но исто така типични симптоми на настинка, кои траат неколку дена и не се премногу опасни. Може да побарате решение во вашиот …

Повеќе »

Настинките ги добиваме поради две работи:Еве како болеста „да ја исечете“ во корен!

Фармацевтот Анѓела Калмер открива ефикасен начин на заштита Веќе знаете дека треба да ги измиете рацете секогаш кога од некаде ќе се вратите дома, особено ако сте биле на подрачје каде има голема циркулација на луѓе. Сепак, на овие две јавни површини има најмногу бактерии! „Ставањето раце на пулт во …

Повеќе »

(ФОТО) Кашлање, главоболка, па дури и депресија – се’ може да се излечи со масирање на овие точки

Постои наука наречена рефлексологија. Таа ги проучува биоактивните точки во телото. Источните исцелители веруваат дека причината за сите здравствени проблеми е блокирање на енергетски текови. Активна масажа го отстранува блокирањето и ги враќа енергетски текови. Многу од овие точки се на дланките и прстите.Ако правилно кликнете на посакуваната точка, ефектот …

Повеќе »