Tag Archives: настинка

МЕД И ЦИМЕТ: Идеална комбинација во борба против болести

Мешавина од мед и цимет навистина ги лекува скоро сите болести Научниците потврдуваат дека медот е многу ефикасен во лекувањето на многу болести, а во комбинација со цимет станува смртоносно оружје против вируси, висок холестерол и шеќер и други непријатели на нашето здравје. Болести на срцето Направете паста од мед …

Повеќе »

(Рецепти) Чудотворни дејства на сода бикарбоната: Помогнува кај здравствени проблеми а ги решава и овие тегоби

Сода бикарбоната навистина може да биде чудесна, и не само кога станува збор за храната… Навикнати сме да ја ставаме кога сакаме, на пример, малку тестото да нарасне, но нејзината употреба е многу поширока. Исто така, може да ви помогне при многу здравствени проблеми, доколку ја користите правилно и редовно. …

Повеќе »

(10. рецепти) Експрес тест на корона: Настинка, грип или КОВИД-19?

Како да направите „личен PCR-тест“ и да откриете дали сте го „закачиле“ сезонскиот грип или нешто друго. Кашлица, слабост, главоболка – симптомите на коронавирус, грип и настинка во првата фаза се многу слични. Како тогаш да се разликуваат овие болести? Ова е најгорливиот проблем во времето на сезонските инфекции. Направивме …

Повеќе »

(ФОТО) 14. намирници кои е најдобро да ги конзумирате кога сте настинати: Опоравувањето двојно ќе го забрзате!

Ова е моментот кога телото треба да обезбеди многу витамини, минерали и антиоксиданти… Кога сте болни, храната може да биде многу корисна, или за ублажување на симптомите или за зајакнување на имунитетниот систем, што ќе ви помогне побрзо да закрепнете. Ова се намирниците на кои треба да се фокусирате доколку …

Повеќе »

Како да се разликува мутираниот корона вирус од грип или настинка?

Кашлица, малаксаност, треска, кивање … Што и да ни се случи, може да предизвика паника. Затоа е добро да се разликуваат симптомите кои ја придружуваат короната, како и нејзините нови мутации, а од друга страна, настинката и грипот. Трите главни симптоми на коронавирус се нова постојана кашлица, висока температура и …

Повеќе »

(Рецепт) НАСТИНКА – РУСКИОТ ОНКОЛОГ Ласкин препорачува „имуно бомба“ која чини 50. денари!

Нашето здравје е загрозено од многу опасности, а рускиот одговор на сите е еден: имунитет. Короната го смени светот: животот веројатно нема да биде ист по пандемијата и нема да можеме да се релаксираме долго време. Сепак, постојат и други сериозни болести … За да спречиме нивно појавување, мора радикално …

Повеќе »

Сезонски грип 2020: Дали сте под ризик?

Оваа година е преполна со изненадувања и пресврти. Одложени резервации, несигурна иднина, сомнежи и грижи. Во вакви услови, ретко кој има време да мисли на сезонскиот грип. „Не може да ми се случи на мене. Јас обично лесно го надминувам грипот. Не ме плаши обичен грип“. Сите сме слушнале или …

Повеќе »

Лекува настинки, ја намалува нервозата, ја ублажува депресијата…

Сојузникот на здравјето на древните Абориџини ги уништува бактериите, ги чисти бронхиите и синусите и помогнува при воспалување на грлото… Еукалиптус (Eucaliptus globulus) е дрво со раскошни крошни, потекнува од Австралија и е единствена храна на коалите. Листовите поседуваат лековита моќ, а во народната медицина најмногу се користат за болести …

Повеќе »

Јасен знак кој ви кажува дали имате грип, корона или настинка

Додека некој околу нас кашла, кива или, не дај Боже, се жали на треска, ние инстинктивно се повлекуваме и гледаме како да се извлечеме од таа личност што може да не загрози. Немаме време да размислиме дали станува збор за грип, обична настинка или корона. Затоа е добро да се …

Повеќе »