Tag Archives: наоми осака

(ВИДЕО+ФОТО) Пламенот го „запали“ Токио – Отворени Олимписките игри!

Олимписките игри беа официјално отворени во Токио. Со спектакуларна програма, огномет и дефиле на спортисти од сите земји, официјално беше отворен најголемиот спортски настан во главниот град на Јапонија, кој е организатор по втор пат. View this post on Instagram A post shared by Tokyo 2020 (@tokyo2020) Јапонците се обидоа …

Повеќе »

(ФОТО) Великан во настанување: Четврта Грен слем титула за Наоми Осака

Јапонката Наоми Осака е новата шампионка на Австралија Опен, бидејќи во финалето ја победи Џенифер Брејди од САД со 6:4, 6:3. Осака така ја освои четвртата грен слем титула, по Отвореното првенство на САД во 2018. и 2020. година, како и Австралија Опен во 2019. година, додека Брејди го играше …

Повеќе »

(ФОТО) Осака премногу јака за Серена: Наоми во финалето на АО

Наоми Осака славеше против Серена Вилијамс во полуфиналето на Австралија опен во два сета. Беше 6:3 и 6: 4. Saturday plans secured ✅@naomiosaka | #AusOpen | #AO2021 pic.twitter.com/EJtYr1A748 — #AusOpen (@AustralianOpen) February 18, 2021 Натпреварот започна со брејк на Серена Вилијамс, а бидејќи таа не искористи друга шанса да и …

Повеќе »

ФИНАЛЕ: Осака по пресвртот против Азаренка до втората титула на УС Опен

По пресвртот во финалето, Наоми Осака ја победи Викторија Азаренка и ја освои својата втора титула на УС Опен. Јапонската тенисерка се пласираше во финалето со победа против Американката Џенифер Брејди, додека Азаренка во полуфиналето ја елиминираше Серена Вилијамс. Азаренка беше убедлива во првиот сет (1:6), додека вториот и припадна …

Повеќе »

(ФОТО) ШОК во Америка: Серена испадна – во финалето Осама и Азаренка

Наоми Осака и Викторија Азаренка ќе играат во финалето на УС Опен во конкуренција на тенисерки. Јапонската тенисерка стигна до можноста да се избори за титулата со победа против Американката Џенифер Брејди во три сета со резултат 7:6, 3:6, 6:3. Осака стигна до можноста за второто финале во Њујорк, каде …

Повеќе »

(ФОТО) Во понеделник започнува УС Опен – Најинтересен дуел во првото коло: Шарапова против Серена

Швајцарецот овојпат стартува против Џумхур, Ѓоковиќ ќе се сретне со Шпанецот Баења, а доколку двајцата ги минат своите ривали, Федерер и Ѓоковиќ би можеле да се сретнат во полуфиналето во Њујорк. Серена Вилијамс и Марија Шарапова ќе ги одмерат силите во најинтересниот дуел од првото коло на УС Опен, одреди …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Наоми Осака го освои Мелбурн но еве зошто Австралија Опен има две победнички!

Пред три години левата рака на Петра Квитова, после нападот во нејзиниот дом, изгледала вака. Ножот и ги зафатил нервите на два прста на раката со која го држи рекетот и докторите прогнозирале дека повеќе нема да може да ги мрда, значи ниту да игра тенис. Но, таа денес фантастично …

Повеќе »

(ФОТО) Петра Квитова и Наоми Осака во финалето на Австралија Опен

Петра Квитова беше првата тенисерка која избори финале на годинешниот Австралија Опен, со тоа што ова ќе и биде прв настап во финалето во Мелбурн. Чешката тенисерка ја совлада Даниел Колинс со 7:6, 6;0. Мечот започна во голема вруќина и организаторите при 4:4 во првиот сет решија да го затворат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Серена падна!Доминација на Осака за првата Грен слем титула!

Младата јапонска тенисерка, Наоми Осака (20), ја освои првата Грен слем титула во кариерата со победата во финалето на УС Опен над серена Вилијамс со 2:0 во сетови. Осака ја совлада легендарната Американка во возбудлеив меч, 6:2, 6:4, за еден час и 19. минути игра и стана прва Јапонка која …

Повеќе »