Tag Archives: намалување

Научниците: Зеленчукот што често го јадеме може да го намали нивото на шеќер во крвта за 50%

НАУЧНИЦИТЕ открија дека еден обичен зеленчук може да го намали нивото на шеќер во крвта за 50% и ја гледаат неговата потенцијална употреба во третманот на пациенти со дијабетес. Луѓето со дијабетес тип 2 не можат да произведат доволно инсулин од панкреасот за да го регулираат шеќерот во крвта, што …

Повеќе »

ВИСОКОТО НИВО НА ХОЛЕСТЕРОЛ Е КЛУЧЕН ФАКТОР ЗА РАЗВОЈ НА СРЦЕВИ ПРОБЛЕМИ: Овие 6. намирници ги намалуваат мастите во крвта

Високиот холестерол може да предизвика бројни проблеми, како и болести на срцето и крвните садови Холестеролот е од суштинско значење за човечкото тело бидејќи го стимулира производството на хормони во полните и надбубрежните жлезди. Сепак, зголемениот холестерол може да предизвика бројни проблеми и болести на срцето и крвните садови. Холестеролот …

Повеќе »

Ладната вода е клучна: Пет начини да го намалите крвниот притисок без лекови

Драстичните промени на температурата, наизменичното сончево и врнежливо време не се невообичаени за лето, а сето тоа влијае на нашето здравје. Промените во атмосферскиот притисок влијаат и на промените на крвниот притисок, што е особено опасно за луѓето кои страдаат од кардиоваскуларни проблеми, како и за хроничните пациенти и постарите …

Повеќе »

Експертите се согласуваат: Овој зеленчук е најдобар за намалување на крвниот притисок

Високиот крвен притисок може да доведе до зголемен ризик од срцеви заболувања и мозочен удар. За да го намалат крвниот притисок, луѓето го ограничуваат внесот на натриум, вежбаат и јадат храна здрава за срцето, вклучувајќи зеленчук… Зеленчукот е преполн со здрави хранливи материи и природно има малку натриум. Одредени зеленчуци …

Повеќе »

Намалете го холестеролот на природен начин: Конзумирањето на овие намирници може да ви помогне во тоа!

Ако имате висок холестерол, обидете се да ги вклучите овие намирници во вашата секојдневна исхрана Зголемениот холестерол може да предизвика голем број проблеми и болести на срцето и крвните садови. Лекарите објаснуваат дека има добар и лош холестерол. ЛДЛ холестеролот се нарекува лош бидејќи пренесува 75% од мастите (50% од …

Повеќе »

(ФОТО) ЛИЧНО ИСКУСТВО – 10. НАЧИНИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА НИВОТО НА ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА

Долготрајното покачено ниво на шеќер (гликоза) во крвта предизвикува оштетување на клетките, првенствено малите и големите крвни садови. Како резултат на тоа, функцијата на важни органи е оштетена. Најчесто се засегнати очите, срцето, бубрезите, мозокот. Џеси Иншаспе станала експерт за шеќер по тешката несреќа што ја доживеала на 19. години. …

Повеќе »

Избегнувајте СТРЕС НА РАБОТА: Следете ги овие 3. ПРАВИЛА и нема да се чувствувате скршено

Колку и да ви е потребна работа за да можете удобно да живеете, доколку сте невнимателни, таа може да стане една од најлошите закани за вашето ментално и физичко здравје. Според Better Health Channel, стресот е главна причина за здравствени проблеми, вклучувајќи анксиозност, депресија и повреди на работното место. „Токсичните …

Повеќе »

Пресврт во случајот на Бекер: Го преместуваат во друг затвор, помала казна

Можеби сепак не е толку страшно… Познатиот германски тенисер и тренер Борис Бекер наскоро би можел да биде префрлен од злогласниот затвор во Лондон во друг со помало обезбедување. Бекер беше осуден на две и пол години затвор за прикривање пари, имот и други вредни предмети по прогласувањето банкрот во …

Повеќе »

Како без лекови да го намалите шеќерот во крвта?

Високиот шеќер во крвта може да стане сериозен здравствен проблем. Тоа е особено опасно за оние со дијабетес и може да предизвика оштетување на нервите, бубрезите и срцето. За среќа, постојат едноставни и ефективни начини за намалување на шеќерот во крвта. Консумирајте помалку шеќер Се препорачува помалку од 20% од …

Повеќе »