Tag Archives: надеж

Во недела е спомен на Вера, Љубов и Надеж и нивната мајка Софија: Има едно важно правило за тој ден!

Светата црква и Софија ја прогласила за маченичка бидејќи таа е заслужна за воспитувањето на своите ќерки, а и страдала заедно со нив додека ги мачел злогласниот император Адријан. На 30 септември во недела се празнува споменот на познатата Римјанка Софија, која своите ќерки Вера, Нада и Љубов ги воспитала …

Повеќе »

(ФОТО) Што велат македонските ракометари за мечот со Шпанија: Поразот боли, но ќе останеме со главите горе…

Веселите лица на нашите ракометари, на кои навикнавме после натпреварите во групната фаза, вчера беа заменети со насолзени очи и лутина на лицата. Во првиот меч од втората фаза загубија од Шпанија.Иако беа понижени со резултатот (31:20) ако се погледне репризата од натпреварот ќе се види дека после почетниот шок …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Конечно зборови надеж за фановите на легендарниот Михаел Шумахер

 Фановите на седумкратниот првак на Формула 1, Михаел Шумахер добиле зборови на надеж врзани за здрвствената сотојба на германскиот возач кој пред четири години настрада на скијање… Големиот шампион во тешка несреќа, кон крајот на декември 2013. година со глава удрил во камен, а животот му го спасила кацигата. Но, …

Повеќе »

Денес е празникот посветен на жените и нивните деца, првенствено ќерки: Израдувајте ги своите ќерки

На 30. септември се празнува споменот на познатата Римјанка Софија, која своите ќерки Вера, Нада и Љубов ги воспитала да имаат вера во себеси и во Бога, да имаат надеж во неговата добрина и љубов кон ближните и кон Севишниот. Празникот е посветен на жените и нивните деца, првенствено ќерки. …

Повеќе »

Денес е голем празник – денот кога на секој верник му се исполнува најголемата желба

За време на прогоните на Диоклецијан, Автоном кој беше по потекло од Италија се пресели во областа Витинија во Мала Азија, во некое место Сореос. Во црквата тој беше епископ. Во Сореос ја подигна црквата Свети Архангел Михаил. Близу Сореос се наоѓаше местото Лимна, населено исклучиво со незнабошци. Свети Автоном …

Повеќе »