Tag Archives: на вода

(ВИДЕО) КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ – ВАКА ИЗГЛЕДА ЖИВОТОТ ВО СЕЛО ШТО ТОНЕ: Нема брег, но има луѓе кои одбиваат да си заминат!

Ситио Парихијан е мало рибарско село на Филипините,30. километри северно од Манила. Порано имало околу 100. семејства, а селото имало црква и училиште со повеќе од 100. ученици. Денес, и’ црквата и училиштето се поплавени, опкружени со импровизирани дрвени куќи кои на штици ѕиркаатод водата. Изгледаат како тие потпорници да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Посни кифлички на вода: Совршено тесто за деновите на пост – меки како душа!

Испробајте го овој рецепт, сигурни сме дека ќе бидете воодушевени! Состојки: 400 мл вода 1 лажичка шеќер 1 лажичка куркума 2 лажички сол 2 лажичка оцет 20 г свеж квасец 700 – 750 г брашно 1 кесичка прашок за печиво (10 г.) Прелив: 100 мл вода 1 лажица брашно малку …

Повеќе »

(ФОТО) Посни солени пити со неверојатно богат вкус: 5 најубави рецепти!

Нема ниту да забележите дека во нив нема мрсни состојки… Постот никогаш не бил повкусен со феноменални рецепти за солени посни пити! Изберете ја најубавата и уживајте во сочните залаци… 1. Пита со печурки на вода Состојки: 1 пакување шампињони, 1/2 главичка кромид, 1/3 страк праз, 1 шоља сок од …

Повеќе »

(ФОТО) 18. посни рецепти, јадења, салати, десерти, за сите што се одлучиле на Велигденски пости на вода

Ќофтиња од леќа леќа, хељда, морков во ист сооднос (на пр. по ½ шолја од сите) средината од 2-3 парчиња стар леб по желба праз/кромид/лук/магдонос сол, бибер, кари, вегета Леќата се вари околу 30 мин. (да биде цврсто зрното) и се цеди. Хељдата се мие, се вари во малку вода …

Повеќе »