Tag Archives: мрт

(ВИДЕО + ФОТО) Од вечерва на МРТ стартува ТВ-серијата „Зоки Поки“ работена според најпознатата книга на Оливера Николова

Телевизиската серијата „Зоки Поки“ започнува со емитување денеска, понеделник, 4 мај, на Македонската радио-телевизија (МРТ). Серијата е работена според најпознатата лектира и книга на македонската писателка Оливера Николова. Вкупно ќе се емитуваат десет епизоди од ТВ-серијата, секој понеделник и четврток во 20: 15 часот, а по емитувањето на МРТ, наредниот …

Повеќе »

МРТ во недела ќе ја претстави евровизиската песна: Васил со „You“ во Дневникот ќе им го честита 8. март на жените!

Во недела (8 март) ќе има промоција  на евровизиската песна „YOU“, со која што Васил Гарванлиев ќе настапи на 65-тото издание на Евровизија во Ротердам. Како што е веќе познато, автор на музиката на песната е Невена Нешкоска, македонска композиторка и продуцентка која работи и живее во Чикаго. Невена е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ало, МТВ – кого ќе испратите на „Песна на Евровизија“ во Израел? Или повторно ја активиравте „кујната“?

Денеска е 24. јануари а МРТ сеуште нема соопштено како ќе ја избере песната со која Македонија ќе се претстави на годинешнито Евросонг во Израел… И, додека другите земји учеснички ги соопштија начините на кои ќе избираат песна, други подготвуваат фестивали…трети пак веќе испратија песни – од МРТ молк. Секако, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Утре почнува „Валандово фест“:Ретроспектива и 19. нови песни

По пауза од една година, поради забраната на ЗАМП на изведување песни од македонски автори, оваа година, повторно во мај ќе се одржи годинешното издание на „Фолк фест Валандово“. Фестивалот ќе има две вечери и тоа на 24-ти мај:Ревијална вечер и на 25. мај – Натпреварувачка вечер. Првата вечер ќе …

Повеќе »

ЗОИ 2018. во Пјонгчанг и ЛОИ 2020. во Токио ексклузивно на Македонската Телевизија

Македонската Радио Телевизија со гордост информира дека на нејзините програми ексклузивно ќе ги емитува настаните од 23-те Зимски Олимписки игри во Пјонгчанг, коишто ќе се одржат од 9 до 25 февруари оваа година. „По долги и исцрпувачки преговори со Дискавери, официјалниот носител на правата за Олимписките игри на територијата на …

Повеќе »

Конечно: МРТ распиша јавен оглас за композиции за „Евровизија“

Македонската радио-телевизија распиша јавен повик за избор на песна за Евровизија. Организаторите овој пат решија најпрво да ја изберат песната, а дури потоа изведувачот што ќе ја претставува Македонија на „Евровизија“ во Лисабон. МРТ ги поканува авторите и музичките продуценти од Македонија и од странство да достават песни во демо …

Повеќе »

(ФОТО) Серијата „Сенки над Балканот“ од 22 . октомври на МРТ

Серијата „Сенки над Балканот“ на Драган Бјелогрлиќ, кој е актер, сценарист и режисер, од 22 октомври ќе почне да се емитува на Македонската радио телевизија, а истовремено и на јавните сервиси во Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Словенија. Бјелогрлиќ на денешната средба со новинарите во Скопје рече дека …

Повеќе »