Tag Archives: мрт

(ФОТО) Каролина Гочева со шоу на МРТ за новогодишната ноќ!

Како по обичај нема најави од МРТ што подготвија за новогодишната ноќ, но затоа Каролина Гочева на нејзината страна на Фејсбук среќна соопшти дека во сабота невечер, на дочекот на новата 2023 година ќе имаме можност да се дружиме со неа и нејзините гости….Што се’ ќе видиме и слоушнеме покрај …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) МРТ одлучила да не учествува на „Евровизија 2023“: Неспособност или прикривање на вистината!?

„Оваа одлука ќе овозможи заштеда на средства коишто би требало да бидат издвоени за престојот на македонската делегација во Ливерпул, кадешто се одржува „Евросонг 2023“. МРТ на своите сервиси ќе ја пренесува манифестацијата, двете полуфинални вечери и големото финале… Македонската Радио Телевизија ја информира јавноста за донесената одлука, идната година …

Повеќе »

In memoriam: На 63. години почина новинарката Гордана Стошиќ

По кратко боледување утрово во Скопје на 63 годишна возраст почина долгогодишната новинарка Гордана Стошиќ, соопшти Зрдужението на новинари на Македонија (ЗНМ) изразувајќи длабоко сочувство до семејството на колешката. Во почетокот на 1990-те беше дел од тимот на популарната дебатна емисија на МРТВ „Без наслов но со повод“ од каде …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „Замајување или прикривање“ – МРТ конечно се огласи (колку да се каже): Информација по повод скандалот со нашата претставничка на „Песна за Евровизија“-Торино 2022.

Денес е 19. мај а МРТ се огласи со записник од 185. седница на Програмскиот совет одржана на 11.мај… Се чини дека скандалот со Евросонг, како што навестивме ќе биде фрлен „под тепих“ како ништо да не се случило бидејќи скоро една недела по враќањето на нашата делегација од Торино …

Повеќе »

(ФОТО) МРТ три дена молчи: Ќе има чистка или се ќе заврши „под тепих“

Во своето последно соопштение од 11.05.2022. година МРТ излезе со соопштение по повод скандалот со знамето и нашата претставничка Андреа Коевска. Во соопштението меѓу другото се вели: „Македонската Радио Телевизија ќе ги преземе сите законски решенија и дисциплински мерки по враќањето на нашата делегација од Торино, откако членовите ќе ги …

Повеќе »

„Негативниот публицитет си го направи своето“: Македонија повеќе нема да учествува на Евровизија?

Големо внимание во јавноста предизвика инцидентот кој се случи кога македонската претставничка Андреа Коевска го фрли знамето на својата земја во Торино. Инцидентот се случил кога пејачката на барање на фотографот решила да позира без знамето кое го носела во рака. Бидејќи во тоа време никој од членовите на нејзината …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Повлекувањето на Андреа од Евровизија ќе „уништеше“ (околу) 500.000 евра а на МРТ би и предизвикал голема финансиска штета и други санкции – Што е примарно а на што НЕ СЕ ГЛЕДА!

Фрлањето на знамето на земја од страна на Андреа на свеченото отворање ја вознемири земјата па граѓаните јавно ги изнесуваа своите ставови…Повеќето беа за враќање на Андреа но денес МРТ излезе со официјален став и образложи зошто е тоа невозможно. Но, пред тоа да ја видиме нашата мала анализа… За …

Повеќе »

Соопштение на МРТ: Андреа Коевска утре ќе настапи на „Песна на Евровизија“ во Торино!

Македонската Радио Телевизија ќе ги преземе сите законски решенија и дисциплински мерки по враќањето на нашата делегација од Торино, откако членовите ќе ги поднесат извештаите за случувањата на церемонијата… Македонската Радио Телевизија, по инцидентот кој што се случи за време на официјалната церемонија за отворање на „Евросонг 2022“, кога нашата …

Повеќе »

Дали се ќе заврши само со извинување: МРТ со осуда за скандалозното однесување на нашата евровизиска претставничка

Јавниот сервис на ниту еден начин не стои зад ваквото скандалозно однесување на нашата евровизиска претставничка, која со тој гест покажа непочитување кон националното обележје, што е казниво со закон… Македонската Радио Телевизија најостро го осудува потегот на нашата претставничка на „Песна за Евровизија 2022“, Андреа Коевска којашто за време …

Повеќе »