Tag Archives: моркови

(Рецепт) Напиток за цел организам: Обезбедете му ги на вашето тело потребните витамини и минерали

Размислете за вашето здравје на време Доколку имате проблеми со крвната слика, ова е одличен пијалок кој може да ви помогне да го поправите. За да може вашето тело да има доволно енергија во текот на денот, потребно е да му обезбедите хранливи материи. Состојки: 200 мл мед 200 гр …

Повеќе »

ИСХРАНА И ЗДРАВ НАЧИН НА ЖИВОТ – Придобивките од ЗЕЛЕНЧУК кои ќе го променат начинот на кој РАЗМИСЛУВАТЕ ЗА ХРАНАТА

Зеленчукот е исклучително важен поради витамините и различните есенцијални хранливи материи што ги содржиЗеленчукот е одличен извор на сите видови витамини, минерали и биоактивни соединенија кои се одговорни за нивната боја. Црвената и портокаловата боја содржат каротеноиди, хлорофилот е одговорен за зелената боја на листовите, а, на пример, флавоноидите се …

Повеќе »

Кардиолог тврди дека ова е најдобрата храна за здравјето на срцето

КАРДИОЛОГОТ Елизабет Клодас тврди дека дури 80 отсто од срцевите заболувања може да се спречат, а исхраната има големо влијание врз целокупното здравје на срцето. Како што открила за порталот Healthy, постојат одредени намирници кои редовно ги консумира за да го зачува здравјето на срцето, а истото им го препорачува …

Повеќе »

ИМААТ КОРИСНИ СВОЈСТВА – Неколку видови на сокови кои можат да го забават процесот на стареење

Факт е дека природните сокови генерално имаат добар ефект врз здравјето, а некои видови можат дури и да го забават процесот на стареење бидејќи содржат специфични антиоксиданси, витамини и минерали. Сокот од калинка е на прво место. Калинката, меѓу другото, содржи молекула која вашиот цревен микробиом ја претвора во нешто …

Повеќе »

Ги чува репродуктивното здравје, очите и кожата: Намирници полни со витамин А мора да има во вашата чинија

Витаминот А е суштинска хранлива материја која го поддржува здравјето на кожата, очите и репродуктивното здравје, како и имунолошката функција. Преформираниот витамин А, или ретиноиди, се наоѓа во производите од животинско потекло како што се месото и млечните производи. Провитаминот А или каротеноидите се наоѓаат и во растителните производи како …

Повеќе »

Колку повеќе влакна, толку подобро: Еве кој зеленчук може да го намали холестеролот

ХОЛЕСТЕРОЛОТ може да биде комплексен проблем. Од една страна, на телото му е потребен за многу различни функции, а од друга страна, премногу холестерол може да ги зголеми шансите за развој на срцеви заболувања. Што предизвикува висок холестерол и што може да се направи за поефикасно да се управува со …

Повеќе »

Еден вид зеленчук може драстично да го намали нивото на холестерол

Освен што консумирањето моркови е особено добро за здравјето на срцето, се препорачуваат и за оние луѓе кои сакаат да го намалат холестеролот во крвта. „Морковот содржи растворливи влакна, кои помагаат да се намали нивото на холестерол. Содржи и бета каротен, антиоксиданс на витаминот А, кој штити од многу хронични …

Повеќе »

Состојка од овошје и зеленчук го намалува холестеролот, добра е за срцето и цревата – ја има и во форма на прав

Според психотерапевтот Сергеј Обложко, нема ништо лошо да посегнеме по храна или пијалок кога сме под стрес. Но, нагласува експертот, тоа треба да се направи правилно, со избирање на вистинскиот извор на позитивни емоции. „Кога човек има напад на паника, тој има потреба да јаде. Едноставна стратегија за луѓето со …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ЕЛИКСИР ПРОТИВ ПРОЛЕТЕН ЗАМОР: Многу лесно се прави, а кога ќе го испиете, телото ќе ви се прероди!

Иако едвај го дочекавме убавото време и сончевите денови, овие денови сите се чувствуваме некако уморни, а многумина се жалат на главоболки. Затоа пијте го овој напиток, тој веднаш ќе го регенерира вашето тело! Проблемот како да се премине од една сезона во друга е особено забележлив на пролет, со …

Повеќе »