Tag Archives: моркови

Колку повеќе влакна, толку подобро: Еве кој зеленчук може да го намали холестеролот

ХОЛЕСТЕРОЛОТ може да биде комплексен проблем. Од една страна, на телото му е потребен за многу различни функции, а од друга страна, премногу холестерол може да ги зголеми шансите за развој на срцеви заболувања. Што предизвикува висок холестерол и што може да се направи за поефикасно да се управува со …

Повеќе »

Еден вид зеленчук може драстично да го намали нивото на холестерол

Освен што консумирањето моркови е особено добро за здравјето на срцето, се препорачуваат и за оние луѓе кои сакаат да го намалат холестеролот во крвта. „Морковот содржи растворливи влакна, кои помагаат да се намали нивото на холестерол. Содржи и бета каротен, антиоксиданс на витаминот А, кој штити од многу хронични …

Повеќе »

Состојка од овошје и зеленчук го намалува холестеролот, добра е за срцето и цревата – ја има и во форма на прав

Според психотерапевтот Сергеј Обложко, нема ништо лошо да посегнеме по храна или пијалок кога сме под стрес. Но, нагласува експертот, тоа треба да се направи правилно, со избирање на вистинскиот извор на позитивни емоции. „Кога човек има напад на паника, тој има потреба да јаде. Едноставна стратегија за луѓето со …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ЕЛИКСИР ПРОТИВ ПРОЛЕТЕН ЗАМОР: Многу лесно се прави, а кога ќе го испиете, телото ќе ви се прероди!

Иако едвај го дочекавме убавото време и сончевите денови, овие денови сите се чувствуваме некако уморни, а многумина се жалат на главоболки. Затоа пијте го овој напиток, тој веднаш ќе го регенерира вашето тело! Проблемот како да се премине од една сезона во друга е особено забележлив на пролет, со …

Повеќе »

ОВА Е НАЈХРАНЛИВИОТ ЗЕЛЕНЧУК ВО СВЕТОТ: „ТОПИ“ килограми, помага во превенција од рак!

Доколку имате желба да се храните поздраво, не се сомневаме дека веќе знаете дека за да ја постигнете таа цел потребно е да јадете што повеќе зеленчук. Прашањето е, сепак, кои видови на зеленчук се најбогати со витамини и минерали, а во исто време имаат доволно ниска енергетска вредност за …

Повеќе »

Најздрави јаглехидрати што можете да ги додадете во вашата листа за купување

ЈАГЛЕХИДРАТИТЕ се важен дел од исхраната, иако многумина ги избегнуваат поради популарноста на диетите кои го ограничуваат нивниот внес. Многу намирници содржат јаглехидрати, а важен е типот на јаглени хидрати што ги консумирате. Сложените јаглехидрати се полни со влакна и други хранливи материи. Ова се јаглехидратите што треба да ги …

Повеќе »

(Рецепт) НЕШТО НОВО – Подобро од пинџур и ајвар: Салата а не е само тоа!

Кога ќе завршите со подготовка на ајварот и другата зимница, започнете со подготовка на ловечката салата. Се прави од се што ви остана – пиперки, домати, модар патлиџан, со додавање моркови, кромид и лук. Подготовката е многу едноставна, а вкусот уникатен – нешто помеѓу ајвар, лутеница и пинџур. Состојки: 1 …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) РУСКИ еликсир кој ја чисти крвната слика

Намалениот хемоглобин и анемијата ќе го направат нашето тело лесна мета за вируси и инфекции. Крвната слика е првиот показател дека нешто не е во ред со здравјето на нашето тело Како резултат, лошата крвна слика, ниското ниво на хемоглобин и анемијата не му даваат на нашето тело доволно имунитет …

Повеќе »

(Рецепт) Исфрлете ги сите отрови од телото: Детокс правила и моќен напиток кои ќе ви го препороди целиот организам!

Пијалок за детоксикација со најздрави намирници ќе го обнови вашето тело. Пробајте го! По неколку недели, или можеби дури и месеци, од нездрави оброци, газирани и алкохолни пијалоци, сега е време вашиот црн дроб да го израдувате со детоксикација што треба да трае најмалку седум дена. Ако ги замените лошите …

Повеќе »