Tag Archives: морков

(ВИДЕО+ФОТО) Пред 13. години го изгубила свршеничкиот прстен – го нашла на морков!

Канаѓанката сметала дека прстенот е неповратно изгубен сè додека нејзината снаа Сара Рајан не извадила чуден морков од земја од нивната градина. Сара наскоро сфатила зошто морковот добил чудна форма После 13. години, Канаѓанката Мери Грамс (84) во 2017. година го пронашла вереничкиот прстен на морков во нејзината градина, известува …

Повеќе »

Намирници со чија помош побрзо ќе ги изгубите „зимските“ килограми!

Оние кои обично добиваат вишок килограми во текот на зимата, можат да бараат решение во конзумирање на одредени намирници. Меѓу намирниците што помагаат во слабеењето во текот на зимата, дефинитивно е морковот. Овој зеленчук е малку калоричен и богат со растителни влакна. Ореви и семки се добра комбинација и се …

Повеќе »

(Рецепт) 3. супер моќни намирници против рак и дијабетес: Измешани заедно го даваат најмоќниот лек на планетата!

Оние кои ги консумираат овие производи, сами или заедно, го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања, дијабетес и карцином… Оние намирници што припаѓаат на супер храна, се оние што ги надминуваат можностите на другите намирници. Три супермоќни производи успеаа да ја докажат својата лековита способност и хранливост, а тие се: куркума, …

Повеќе »

Здравјето на уста влегува – Чудесен коренест зеленчук: Цвекло, репка, морков и целер ги лекуваат овие 12. здравствени проблеми!

Прочитајте што се’ можете да излекувате со плодовите на коренест зеленчук За време на доцната есен и зима, добро е да се јаде што повеќе коренест зеленчук. Може да подготвите еден од најдобрите сирупи за кашлица од црна ротквица, а може да се исцеди и во сок. За да се …

Повеќе »

Сладок, вкусен, сочен и исклучително здрав: Еве зошто треба да јадеме МОРКОВИ!

Богат со витамини Морковот има моќ да го збогати секое јадење, а супите, чорбите и гулашите се незамисливи без нив. Добра е варена, а уште подобро свежа за здравјето на кожата, очите, стомакот и забите. Морковот е богат со бета каротен, кој е исклучително моќен антиоксиданс кој се претвора во …

Повеќе »

(ФОТО) Чорба од цвекло: Оброк кој ги поправа крвната слика и имунитетот

Состојки: 3 цвекла со средна големина, 1 компир со средна големина, 1 морков, 1 страк праз или кромид, по желба малку пилешка супа, 1/4 лажичка лук во прав, сол по вкус, 1 лажичка бел пипер, маслиново масло – по потреба, малку кисела павлака за послужување. Подготовка: празот или кромидот измијте …

Повеќе »

(Рецепт) Спанаќ, морков и киви го чистат организмот од никотин

Брз и здрав начин пушачите да го исчистат своето тело од никотин е да јадат што повеќе здрави намирници. Доколку редовно се конзумираат морков, зелен чај, спанаќ, киви, лимон, портокал, брокула, карфиол, бриселски зелкички и зелка, можат да помогнат од телото да се исфрли штетниот продукт од цигарите. Зелен чај …

Повеќе »

(Рецепт) ЕФИКАСНО – Кожата ја враќа со децении: Маска за лице појака од ботокс!

Покрај тоа што е ефтина, оваа природна маска за лице е подобра од ботокс а резултатите ќе ги забележите по првата употреба! Состојки за маската: 1 лажица нишесте (густин) 5 лажици свеж сок од морков 1 лажица кисело млеко Подготовка: Растворете го нишестето во половина чаша вода, ставете во сад …

Повеќе »

(Рецепт) Сок од лимон кој го чисти лимфниот систем: Руски лек кој спасил милиони луѓе од тешки болести!

Чистењето на лимфниот систем се спроведува два пати годишно: на есен и на пролет… Лимфниот систем е важен дел од имунолошкиот систем. Неговата функција е да го заштити телото од вируси и бактерии. Тие се неутрализираат во лимфните јазли и спречува влегување во крвните садови. Кога лимфниот систем е во …

Повеќе »