Tag Archives: море

(ФОТО) АЛБАНИЈА – Ксамил: Дестинација која ќе ве воодушеви

Иако кај нас почна да заладува, на море е поинаку, а денес ви го претставуваме малото место Ксамил во Албанија… Покрај прекрасните плажи недалеку од брегот, има четири острови до кои може да се стигне со брод. View this post on Instagram A post shared by 𝐎𝐟𝐟𝐢𝐜𝐢𝐚𝐥 𝐩𝐚𝐠𝐞𝐬 𝐊𝐬𝐚𝐦𝐢𝐥 𝐀𝐥𝐛𝐚𝐧𝐢𝐚 …

Повеќе »

(ФОТО) БРИЖИТ МАКРОН (68) СО СОПРУГОТ НА МОРЕ: Без проблеми го покажала телото во костим за капење!

Во друштво на семејството и пријателите, Емануел и Брижит уживаат во морските радости. Додека претседателот се возел со џет ски, првата дама се одмарала во сенка на песочната плажа. Бормес-лес-Мимозас е омилена летна дестинација на францускиот претседател Емануел Макрон и првата дама Брижит Макрон во последните години. Имено, постои тврдина …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Сака номадски живот: Српска глумица спие на кровот на својот автомобил!

Христина Поповиќ веќе со години живее номадски живот, па летово се впуштила во семејна авантура, ги спакувала најосновните работи и отишла на црногорското приморје со ќерката Луча и миленичето. Кога стигнале до посакуваната дестинација, Христина и нејзината сакана ќерка поставиле шатор на покривот на автомобилот и направиле „привремен дом“, што …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТРГНАЛ ДА ИСТОВАРИ ВО МОРЕ, но му се случила вистинска катастрофа! СЕ’ е снимено со камера!

Случаен минувач ја снимил целата ситуација, но останува непознато зошто се одлучиле на овој чекор, кој од почетокот изгледал погрешно. Луѓето често знаат лошо да ја проценат ситуацијата и тоа понекогаш може да ги чини живот. За жал, слична ситуација се случи и со возачот на камионот кој се обидувал …

Повеќе »

(ФОТО) Зошто Саранда во Албанија е омилено летно одморалиште за регионот

Сместено на самиот југ на Албанија, Саранда е мал град со повеќе од 300 сончеви денови во годината. Привлекува се’ повеќе гости со својот шарм, а неодамна стана хит дестинација за туристите и од Македонија. Веројатно сте слушнале како некои пријатели го споменуваат ова летно одморалиште. Ова не треба да …

Повеќе »

(ФОТО) Човекот кој спасил бебе на мигранти открива:„Не знаев дали е живо!“

Херојот на денот се вика Хуан Франциско Ваје (41). Тој е член на поморската служба на Цивилната гарда кој извади мало бебе од морето, дете на еден од мигрантите кој се обиде да влезе во Шпанија од Мароко. Фотографија на која држи бебе над водата додека се обидува да ја …

Повеќе »

(ФОТО) Се распадна најголемиот глечер во светот

Гигантскиот глечер, поголем од островот Мајорка, се отцепил од Антарктикот и сега лебди во Веделовото море. Тоа сега е најголемиот глечер во светот што плута по морето, објави Европската вселенска агенција (ЕСА). Глечерот, кој научниците го нарекуваат А-76, неодамна го фати сателитот Коперникус Сентинел-1 на ЕСА. Неговата површина е 4.320 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Далматинец последните 15. години секој ден, барем еднаш, се капе во морето

Анте Жилиќ доаѓа секој ден да плива во морето, и ништо не може да го спречи, па дури ни ниските температури. Анте вели дека сака да плива во такви услови затоа што тоа му помага на неговото здравје, и тој никогаш не настинал, иако во последните 15. години секој ден …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нуркачи барале интересни сцени на дното на водата, а откриле ГРОБИШТА и тоа какви!

Нестварно бизарна глетка во океанот… Шпански нуркачи влегле во водите во близина на Палма за да најдат нови пејзажи и можеби видови риби на дното. Сепак, по дваесетина метри нуркање во длабочините на океанот, наишле на споменици! Тие не се исплашиле иако се наежил, туку продолжиле да снимаат кога виделе …

Повеќе »