Tag Archives: монца

Уште еден пол за Леклер, чуден стартен редослед поради казни

Возачот на Ферари, Шарл Леклер беше најбрз во Монца за време на саботните квалификации, па во недела ќе стартува од првата позиција на трката за Големата награда на Италија. Времето со кое стигна до осмиот пол во сезоната е 1:21.280. Најбрз по Леклерк беше актуелниот шампион и лидер во генералниот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Рикардо најдобар во Монца – трката ја одбележа сударот на Хамилтон и Ферстапен

Возачот на Мекларен приреди сензација во трката за Големата награда на Италија… Големата сензација беше забележана на Големата награда на Италија во Монца, каде победата ја однесе возачот на Мекларен, Даниел Рикардо. Тој славеше пред тимскиот колега Ландо Норис и возачот на Мерцедес, Валтери Ботас. Oh yes 👟🍾#ItalianGP 🇮🇹 @danielricciardo …

Повеќе »

(ВИДЕО) Голем инцидент на ГН на Италија: Ферстапен со болидот преминал преку главата на Хамилтон

За среќа на Британецот, Формула 1 воведе титаниумска заштитна лента што му го спаси животот… На Големата награда на Италија се случи голем инцидент во кој учествуваа големите ривали и двајцата водечки возачи во конечниот пласман, Макс Верстапен и Луис Хамилтон. Во средината на трката, британскиот возач излезе од боксот …

Повеќе »

(ФОТО) Ботас најбрз а во недела ќе тргне како последен

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас, беше најбрз во квалификациската спринт трка во саботата на патеката Монца по 18. круга, но во неделата ќе стартува последен на гридот поради стратешката одлука на неговиот тим. Макс Ферстапен од Ред Бул, кој беше втор во спринтот, ќе стартува од првата позиција в недела …

Повеќе »

(ФОТО) Иџе со 2-ро најдобро време на првиот тренинг на Монца!

Игор Иџе Стефановски се подготвува за трките во сабота и недела. И оваа година трките ќе бидат пренесувани на ТВ Телма, ама од телевизијата тоа да го ставиле во програмата, а не да дознаваме од Иџе, ќе беше супер. Како и да е, Иџе вози одлично во Монца…па на првиот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Иџе пред нов предизвик: Ќе ја покори ли и Монца?

Овој викенд во Монца се одржуваат 9. и 10. трка во сезоната на ТЦР… После триумфот во Валелунга нашиот автомобилски ас Игор Стефановски Иџе ќе има можност да приреди ново шоу во храмот на брзината. Гледајте овој викенд на Телма: МОНЦА -TCR ITALY САБОТА 12:55 НЕДЕЛА 10:50

Повеќе »

ФОРМУЛА 1 – Потоп на фаворитите во Монца: Гасли дојде до првата победа во кариерата

Ферари уште еднаш се обрука Големата награда на Италија на патеката Монца донесе уште една интересна трка. Накратко, станува збор за потопот на фаворитите, пред сè возачот на Мерцедес, а потоа и на Ред Бул. на изненадување на сите, победник за прв пат во кариерата е Пјер Гасли, Французин во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Синот на Шумахер, со брилијантно возење, победил во Монца 

Мик Шумахер, синот на најтрофејниот возач на Формула 1, Михаел, со спектакуларно возење стигнал до победата во Монца. Младиот Германец се натпреварува во Формула 2 и успеал да стигне до својот прв триумф сезонава. Шумахер се вклучи во борбата за титулата со четвртиот последователен пласман на подиумот. Сега има 131 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) На Хамилтон на „Монца“ пол и рекорд на сите времиња!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Италија, осма трка од годинашниот шампионат во Формула 1. Шесткратниот светски шампион ја освои 94. пол-позиција во својата кариера на легендарната „Монца“ и воедно го постави најбрзиот круг во историјата со време од 1:18.887 минути. Британецот имаше 69 …

Повеќе »