Tag Archives: молња

БЛЕСОК – НОВ СВЕТСКИ РЕКОРД: Мега молња поминала низ три земји, блесок долг 767. километри

Блесокот на молња, кој се протегал на 767. километри, низ американските сојузни држави Тексас, Луизијана и Мисисипи во април 2020. година, поставил нов светски рекорд, објавила Светската метеоролошка организација. Претходниот рекорд бил 709. километри, а бил поставен во 2018. година. Исто така во 2020. година, молњата што ја погодила областа …

Повеќе »

ТРАГЕДИЈА: Од удар на гром починале две фудбалерки

Се вратиле да ги соберат топките Две млади фудбалерки во Мексико починале од удар на гром, откако се вратиле на тревата за да ги соберат топките по невремето. Една од нив била малолетна. Уште три девојки се во болница со изгореници од втор степен. Се играл првенствен натпревар кој бил …

Повеќе »

(ВИДЕО) МОРНИЧАВА сцена: Молња го погоди тревникот, двајца фудбалери паднале како покосени!

На фудбалски натпревар во Јамајка се случило нешто што не го гледаме многу. Еден фудбалски натпревар во Јамајка имал неочекуван крај. Како дел од натпреварувањето кое се вика ISSA/Digicel Manning Cup силите ги одмериле Wolmer’s Boys School и Jamaica College, а во 84-та минута, дошло до удар на гром. На …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВА БИЛО ЗА ВЛАКНО: Избегнал удар на молња за време на прошетка

Додека се движел по тротоарот, МекНил ненадејно бил прекинат од огромен блесок на молња, која се гледала само на неколку метри од местото каде што шетал … Еден маж во Јужна Каролина имал среќа да остане жив откако гром удрил на местото на тротоарот по кој се шетал минатата недела. …

Повеќе »

(ФОТО) Преживеале невозможно: Лузните од удар на гром навистина изгледаат фасцинантно

Го преживеале невозможното, и за тоа имаат фасцинантен доказ. Ударот на молња може да биде фатален, но луѓето кои успеале да го преживеат добиле траен потсетник за нивната отпорност. Лузните на делови на телото имаат облик на Лихтенбергови фигури кои можат да се видат во целата природа, а се последица …

Повеќе »