Tag Archives: модар патлиџан

Докажано ги уништуваат дури и клетките на рак: 6. неверојатни лековити својства на модриот патлиџан

Јадете модар патлиџан секој ден и гледајте какви промени ви се случуваат во телото Модриот патлиџан потекнува од Индија, се консумира со години, а по остатокот на Азија започна да се одгледува и во Европа. Сортите на модри патлиџани имаат плодови со тежина до еден килограм, а има и неколку …

Повеќе »

Модар патлиџан – го спречува растот на туморот, го чисти мозокот, но е и опасен

Месестиот плод на модриот патлиџан се карактеризира со горчлив вкус и мноштво состојки кои придонесуваат за здравјето, но потребна е одредена претпазливост при неговото конзумирање. Зеленчукот е идеална храна ако сакате да му обезбедите на телото многу хранливи материи и малку калории, модриот патлиџан не е исклучок. Можеби не изгледа …

Повеќе »

(Рецепт) Пица без тесто – совршен оброк за сите љубители на месо и зеленчук

Совршен оброк за ручек или вечера… Состојки: 400 г мелено месо 1 средно голем модар патлиџан 4 чена лук 1 црвена пиперка 1 зрел домат 100 г гауда 2 лажици рендан пармезан сол, црн пипер, оригано, босилок – по вкус масло по потреба Подготовка: модриот патлиџан испечете го во рерна, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Почнал да сече модар патлиџан за ручек – Скоро се онесвестил ШТО почнало да излегува од зеленчукот!

Следбениците биле згрозени од глетката… Почнал да сече модар патлиџан за ручек, само што не се онесвести кога видел што почнало да излегува… Saniticen sus vegetales pic.twitter.com/V5emgyNdy1 — Bromatologia Quedate en Casa (@bromencasa) September 25, 2020 И навистина, дури и во ова парче зеленчук, почнале да излегуваат мали ракови од …

Повеќе »

Докажано ги уништуваат дури и клетките на рак: 6. неверојатни лековити својства на модриот патлиџан

Јадете модар патлиџан секој ден и гледајте какви промени ви се случуваат во телото Модриот патлиџан потекнува од Индија, се консумира со години, а по остатокот на Азија започна да се одгледува и во Европа. Сортите на модри патлиџани имаат плодови со тежина до еден килограм, а има и неколку …

Повеќе »

(ФОТО) БРИШАТ ГОДИНИ – Подмладете се без да одите под нож: Овие намирници го враќаат младешкиот сјај на кожата!

Жените даваат многу пари на козметички третмани, а и не знаат дека патот до младешкиот изглед може да биде многу поефтин… Некои процедури можат да бидат и многу опасни, затоа изборот на храната е многу подобра опција за одржување на добриот изглед. Против стареењето успешно се борат овие намирници. Доколку …

Повеќе »

(Видео + Рецепт) Сармички од модри патлиџани: Вкус кој не се заборава

Модриот патлиџан изобилува со специфични ароми и вкусови, па на сармата ќе и дадат сосема необичен шмек… Состојки: 2 модри патлиџани, 300 г мелено месо, 200 г кашкавал, 1 филџан (од кафе) ориз, 2 главички (средно големи) кромид, 1 јајце, пире од домати, сол, црн пипер, мајчина душица, малку шеќер …

Повеќе »

(Рецепт) Не можела да стане од кревет поради огромна болка во зглобовите: Ова е рецептот кој го направил невозможно!

Ова е посебен случај кога народната медицина спаси една постара жена,која страдала од неподнослива болка во зглобовите. Болка, за која немала надеж, дека може да се излекува, болки во зглобовите Лариса Ежкова има 69. години од градот Саратов, Саратовска област. Нејзинатаќерка Татјана случајно нашла рецепт на интернет-форум кој одлучила да …

Повеќе »

Не можела да стане од кревет поради огромна болка во зглобовите: Ова е рецептот кој го направи невозможно!

Ова е посебен случај кога народната медицина спаси една постара жена,која страдала од неподнослива болка во зглобовите. Болка, за која немала надеж, дека може да се излекува, болки во зглобовите Лариса Ежкова има 69. години од градот Саратов, Саратовска област. Нејзинатаќерка Татјана случајно нашла рецепт на интернет-форум кој одлучила да …

Повеќе »