Tag Archives: моб

Во петок на сцената во МОБ „Ода за моќта на љубовта“:„Лебедово езеро“ – безвременски балет

Македонската опера и балет на 12 април ја најавува изведбата на безвременскиот балет „Лебедово езеро“, со почеток во 20 часот. Ода за моќта на љубовта! Класика која ја раскажува вечната борба помеѓу доброто и злото. Легендата за мистериозната лебед-жена е еден од најромантичните класични балети, и се карактеризира со многу …

Повеќе »

(ФОТО) Балетското ремек дело „Рајмонда“ на 26. март во МОБ

Во вторник, 26 март 2019 г. со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведено балетското ремек дело „Рајмонда“ од Александар Глазунов. „Рајмонда“ е балет во два чина. Светската премиера е одржана во Маринскиот театар во Санкт Петербург, во јануари, 1898 година. Либретото за балетот „Рајмонда“ …

Повеќе »

Изведба на балетскиот спектакл „Клеопатра“ на 8 Март, Денот на жената

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ грандиозна постановка, разнобојно дело што во многу аспекти ги надминува рамките на класичниот балет, кој има одличен прием кај нашата публика и ќе биде изведен на Денот на жената, 8 Mарт со почеток во 20 часот. За „Клеопатра“ специјално компонираната музика е на авторката Нерија Голдберг од …

Повеќе »

Интервју – Мирослав Пап: „Без вредните и талентирани деца ниту една идеја не може да се реализира!“

Детскиот фестивал “Поточиња” на македонската сцена за прв пат се појави во 2004 година. Идејно и концепциски осмислен од страна на композиторот Мирослав Пап, „Поточиња” стартува како прв фестивал за деца од предучилишна возраст во Македонија. Успешноста и популарноста на првите изданија на фестивалот доведоа до голем интерес кај деца …

Повеќе »

(ФОТО) Во петок балетот „Ана Каренина“ на сцената на МОБ

Балетот во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски на сцената на МОБ на 8 февруари 2019, со почеток во 20.00 ч. Преку современите кореографски решенија сoединети со класичен балет на Лео Мујиќ од Хрватска, минималистичка, но ефектна сценографија, прекрасните костими на Александар Ношпал, …

Повеќе »

(ФОТО) „Тоска“ од Џакомо Пучини на 18. јануари во МОБ

Tоска е опера во три чина од Џакомо Пучини. Напишана е по италијанското либрето од Луиџи Илика и Џузепе Џакоза. Либретото се базира на драмата „Тоска“ од Викториен Сарду. Светската премиера на операта е одржана на 14 јануари 1900 г. во Рим, Италија. Диригент: Иван Кожухаров (Бугарија) Режисер: Огњан Драганов …

Повеќе »

МОБ подготви атрактивен концерт за Василица: Диско треска со балетот и познати солисти!

Македонската опера и балет со огромно задоволство ви најавува „Диско треска“ за Василица! Гала концертот по повод празникот „Василица“ насловен „DISCO FEVER“ оваа година ќе и приреди на публиката вистинско и незаборавно уживање со изборот од најдобрите диско хитови од 70′ години во целосно нови симфониски аранжмани! Хитовите Staying Alive, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоко Ѓорчев:2018. – Година од соништата која навестува нови потфати!

Кога некој е 25. години на естрадата и зад себе има богат опус, многу хитови, испеани песни, освоени награди, навистина е тешко да се опише во неколку реченици… Но, годината што изминува за Ѓоко Ѓорчев ќе биде засекогаш запишана со најубави букви…Не толку поради нешто специјално, некој настан кој му …

Повеќе »

Премиера на балетот „Ана Каренина“ на музика од Чајковски во МОБ

Македонската опера и балет на 25 декември премиерно ќе го изведе балетот во два чина „Ана Каренина“ според романот на Лав Толстој, на музика на Петар Илич Чајковски. Кореограф е Лео Мујиќ од Хрватска, а диригент Бисера Чадловска. На денешната средба со новинарите, беше речено дека симбиозата на два руски …

Повеќе »