Tag Archives: мнт

МНТ на летна турнеја со претставите „Не се клади на Енглези“ и „Народен непријател“

Македонскиот народен театар ова лето со две различни претстави ќе се претстави на повеќе сцени. Гостувањата на кратката летна турнеја ќе се случат во периодот од 3 јули до 15 август. Патувањето ќе започне со гостувањето на претставата „Не се клади на Енглези” на 3 јули, во рамките на 15-годишнината …

Повеќе »

Четири награди за претставата „Народен непријател“ и Македонскиот народен театар на 56. МТФ „Војдан Чернодрински“

На денешната прес-конференција од страна на оценувачката комисија на 56. МТФ „Војдан Чернодрински” – Прилеп се соопштија одлуките на наградените. Во официјалната фестивалска програма на која учествуваа осум претстави во продукција на македонски театарски куќи, како и Македонскиот народен театар со претставата „Народен непријател” од Хенрик Ибзен, во режија на …

Повеќе »

(ФОТО) Во МНТ вечерва „Мој термин“ на Синиша Евтимов

Современата комедија „Мој термин“ вечерва ќе биде изведена на малата сцена во Македонски народен театар. Претставата е поставена по мотивите на филмското остварување „TOC TOC“ (Trastorno Obsesivo Compulsivo во превод од шпански јазик означува Опсесивно-компулсивно нарушување) на францускиот писател Лорен Бафи и шпанскиот режисер Виcенте Виљануева, а во режија на …

Повеќе »

(ФОТО) Во МНТ вечерва (во среда и четврток) : „Мој термин“ на Синиша Евтимов

Современата комедија „Мој термин“ вечерва, во среда и четврток, од 20. часот, ќе биде изведена на малата сцена во Македонски народен театар. Претставата е поставена по мотивите на филмското остварување „TOC TOC“ (Trastorno Obsesivo Compulsivo во превод од шпански јазик означува Опсесивно-компулсивно нарушување) на францускиот писател Лорен Бафи и шпанскиот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Откриваме која е приватно Благородна, гостинката што го „запали“ Коста во „Преспав“ со својот телесен раскош и отворениот брак

Обожавателите на ситкомот „Преспав“ имаа можност во најновата епизода да ја запознаат Благородна – односно, македонската актерка Драгана Левенска… Во најновата 11. епизода од 5-тата сезона на македонскиот ситком „Преспав“, насловена „Отворен брак“, во пансионот се ширеа секс вибрации кои ги предизвика гостинката Благородна или актерката Драгана Левенска. Благородна се …

Повеќе »

(ФОТО) Вечерва во МНТ нова премиера: „Мој термин“ на Синиша Евтимов

Современата комедија „Мој термин“ (претходно најавена со работниот наслов #ТикТак) премиерно ќе биде изведена на 16 мај (вечерва), во 20 часот, на малата сцена во Македонски народен театар. Претставата е поставена по мотивите на филмското остварување „TOC TOC“ (Trastorno Obsesivo Compulsivo во превод од шпански јазик означува Опсесивно-компулсивно нарушување) на …

Повеќе »

Репертоар на Македонски народен театар од 14. до 20. февруари

14. февруари „Мама миа“ Раскажувачката магија на безвременските песни на АББА претставува двигател на волшебната приказна за љубовта, смеата и пријателството, креирајќи незаборавна претстава. Големата актерска екипа, веселата атмосфера и експлозивните танчерски нумери заедно ја прават МAMMA MIA! загарантирана хит-претстава за секој театар. Мјузиклот „Мама Миа“ премиерно ќе биде изведен …

Повеќе »

Почина актерот Славко Нинов:Гласот кој ни ги доближи стиховите на Петре М. Андреевски, Анте Поповски, Кочо Рацин

По кратко и тешко боледување на 74-годишна возраст почина актерот Славко Нинов (1945-2019). Целиот работен век од 1965 година до пензионирањето Славко Нинов го помина во Македонскиот народен театар, а во периодот од 1988 до 1993 година ја извршуваше функцијата директор на Драмата при МНТ, соопштија од МНТ. Покрај улогите …

Повеќе »

Во МНТ: Премиера на претставата „Галеб“ од А.П. Чехов во режија на Нина Николиќ

Непосредно пред премиерата на „Галеб“ на 18 декември во фоајето на Македонски народен театар ќе биде отворена и изложба со која ќе биде одбележан јубилејот на доајенот на македонското актерство – Петре Арсовски. Македонски народен театар со особено задоволство ја најавува премиерата на претставата „Галеб“ од А.П. Чехов во режија …

Повеќе »