Tag Archives: млеко

МАЛКУ ПОИНАКУ- Мусака од леб и печурки

Состојки: 500 г свежи шампињони 11 кришки леб 3 јајца 1 главичка кромид магдонос 200 мл кисела павлака 3 чена лук 1 кесичка зачини за ќофте 200 г кашкавал 200 г чадена сланина 500 мл млеко масло, сол, црн пипер Подготовка: главичката кромид исчистете ја и ситно исечкајте, пржете во …

Повеќе »

(Рецепт) МОЌЕН НАПИТОК – ЗЛАТНО МЛЕКО КОЕ ПРАВИ ЧУДА: Го подобрува варењето, спречува воспалувања и помага при слабеењето!

Кремастиот и пенесто млечен пијалок помага во зачувувањето на здравјето а во и исто време е и вкусно… Куркума млекото е мешавина од куркума и млеко што има одличен ефект врз човечкото тело. Овој пијалок е замена за кафе, познат и како „Златно млеко“, и покрај тоа што загрева во …

Повеќе »

(Рецепт) Јаболка и мед против брчки

Во борбата против брчките се е добредојдено особено ако е природно и неагресивно. А, маската која ви ја препорачуваме – е. Подгответе една јаболка (зелена), 2 лажици млеко и една лажица мед. Овошјето излупете го и ситно исечкајте па измиксирајте со млекото. Додајте мед и се’ убаво измешајте додека не …

Повеќе »

(Рецепт) Млеко и прополис лекува воспаление на белите дробови, кашлање, чир, простата, панкреас: Еве како се користи!

Прополисот во комбинација со млеко лекува повеќе од 10. болести… Прополисот е отпаден производ на пчелите. Оваа супстанција се користи од страна на инсекти за да ги заградат пукнатините, да го дезинфицираат саќето, изолираат и дезинфицираат туѓи објекти заглавени во кошница. Прополисот може да биде од темно кафеава до жолта …

Повеќе »

(ВИДЕО) Искористете го сувиот леб на најдобар начин: Појадок за десетка!

Не морате да го фрлате лебот што стоел неколку дена, искористете го за овој превкусен оброк… Потребно е: еден помал стоен леб 200 г кисела павлака 100 г кашкавал 2 јајца 150 г шунка, или друга салама 100 мл млеко Подготовка: лебот исечете го на тенки кришки. Тавата обложете ја …

Повеќе »

(Рецепт) Чудо од напиток: Од ова млеко килограмите сами се топат!

Овој напиток го подобрува метаболизмот, го јакне телото и дава енергија. Семето на лен е богато со калиум, влакна и омега 3. омега масни киселини. Поради својата структура, ова семе ќе ве засити а при тоа да не добиете ниту грам сало. Направете вкусно млеко од семкиите лен кои се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брз колач со кокос и бисквити

Совршен спој на бисквити и кокос се вистинска рапсодија за вашето непце. Ќе се изненадите како од толку малку состојки можете да направите вакво совршенство. Потребно е: 200 мл млеко 50 г шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 150 г маргарин 150 г кокосово брашно 150 г мелени бисквити …

Повеќе »

Истражување: Пијте млеко во бременоста за повисоки деца

Жените кои за време на бременоста секој ден пиеле барем една чаша млеко, можат да се пофалат со повисоки деца во тинејџерските години, покажува најновото меѓународно истражување. Експерти (нутриционисти) од САД, Данска и Исланд, ги анализирале бебињата родени во 80-тите и 90-тите години од минатиот век, и откриле дека нивната …

Повеќе »

(ФОТО) Богата пита со спанаќ и месо

Состојки: 300 г. спанаќ, 5 јајца, 5 лажици брашно, 5 лажици гриз, 200 г сирење, 5 лажици пченкарно брашно, 100 мл млеко, 250 г мелено месо, сол, црн пипер, 100 мл масло, црвен пипер, 1 главичка кромид, 1 кесичка прашок за печиво. Подготовка:на масло пропржете го ситно сечканиот кромид, додајте …

Повеќе »