Tag Archives: млади

(ВИДЕО+ФОТО) СТРАШНО! Другарка на ТРАГИЧНО НАСТРАДАНАТА манекенка, починала 2. недели откако и двете биле ФРЛЕНИ ПРЕД БОЛНИЦА!

Хилда Марсела Кабралес Арзола (26) починала откако повеќе од две недели се борела за живот, во кома, откако таа и нејзината пријателка Кристи Џајлс на 13 ноември биле исфрлени пред болница во Лос Анџелес. По две недели во кома, трагично починала и пријателката на манекенката чие тело било фрлено пред …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во македонскиот автобус загинале 12. деца, останатите се на возраст од 20. до 30. години

СТРАШНА сообраќајка се случи синоќа околу два часот на бугарскиот автопат. Загинаа 46. лица, меѓу кои 12. малолетни, а повеќето од загинатите се на возраст од 20. до 30. години, јавуваат бугарските медиуми. Загинале сите се Албанци од Косово, изјавил албанскиот министер за надворешни работи. Тие беа на патување во …

Повеќе »

Корона вирус во регионот – Во ист ден починале момче и 22. годишна девојка

Еден млад човек, Бесир Реџепи од Могила во Гњилане, не успеал да ја добие битката со коронавирусот, а покрај него починала и 22-годишна девојка од истото место. Девојката првично побарала помош во болницата во Гњилане, но подоцна била испратена во Универзитетската болница во Приштина поради сериозноста на нејзината болест. Овие …

Повеќе »

Шведска наскоро ќе ги укине сите мерки. Испратиле важна порака за невакцинираните!

ШВЕДСКА на 29. септември ќе ги укине речиси сите преостанати епидемиолошки мерки, објавија на денешната прес -конференција министерката за јавно здравје и социјална заштита Лена Халенгрен и директорот на Институтот за јавно здравје Јохан Карлсон. Причина? Висока вакцинација Одлуката за укинување на веќе благите мерки наскоро се заснова на висока …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГОДИНИТЕ СЕ САМО БРОЈ – ДЕДО КОЈ ТАНЦУВА ПОКРАЈ БАЗЕН СТАНАЛ ЅВЕЗДА НА ИНТЕРНЕТ: Неговите врсници сега играат шах во парк, а видете што ПРАВИ ТОЈ!

Една девојка на профилот на TikTok споделила видео од дедо што танцува покрај базенот и направил многу корисници на оваа социјална мрежа да се радуваат и да се смеат со тоа. – Важно е да сте среќни, возраста не е важна – напишала таа под видеото. – Додека неговите врсници …

Повеќе »

Корона вирус во Европа: Шпанија го враќа полицискиот час

Шпанските региони го враќаат полицискиот час, како и ограничувањата за дружење и ноќниот живот, со цел да се спречи ненадејното зголемување на бројот на новоинфицирани со вирусот корона, додека варијантата делта се пренесува на невакцинирани млади луѓе во земјата. Каталонија и Валенсија, два региона на медитеранскиот брег кои се главни …

Повеќе »

ОПАСНО – Објавувањето „селфи“ предизвикува ментално пореметување

Сликањето и објавувањето селфи има лошо влијание врз психата, тврдат научниците. Објавувањето селфи на социјалните мрежи стана практика. Без оглед дали луѓето тоа го прават од досада или за да привлечат внимание, оваа навика не е секогаш безопасна бидејќи може да се претвори во ментално нарушување, особено кај младите, предупредуваат …

Повеќе »

СЕ’ ПОВЕЌЕ МЛАДИ УМИРААТ ОД КОРОНА: Свирепиот вирус ги зема животите на Бразилците на возраст помеѓу 20. и 29. години!

Бројот на смртни случаи поврзани со ковид 19 кај млади луѓе на возраст меѓу 20. и 29. години во Бразил скокна. за повеќе од 1.000 проценти од почетокот на годината до средината на април, покажуваат резултатите од студијата на државниот биомедицински институт „Фиокруз“ . Смртноста кај населението на возраст меѓу …

Повеќе »

СТУДИЈА: Младите кои прележале ковид не се заштитени од повторна инфекција

Антителата по инфекцијата со коронавирус во повеќето случаи се одлична заштита од повторно заболување. Сепак, студија направена врз 3.000 млади, здрави припадници на американската морнарица, покажала дека повторната инфекција е сè уште можна. Студијата, спроведена од научници од медицинското училиште Ичан во Њујорк, е објавена во списанието „The Lancet Respiratory …

Повеќе »