Tag Archives: млади

ОПАСНО – Објавувањето „селфи“ предизвикува ментално пореметување

Сликањето и објавувањето селфи има лошо влијание врз психата, тврдат научниците. Објавувањето селфи на социјалните мрежи стана практика. Без оглед дали луѓето тоа го прават од досада или за да привлечат внимание, оваа навика не е секогаш безопасна бидејќи може да се претвори во ментално нарушување, особено кај младите, предупредуваат …

Повеќе »

СЕ’ ПОВЕЌЕ МЛАДИ УМИРААТ ОД КОРОНА: Свирепиот вирус ги зема животите на Бразилците на возраст помеѓу 20. и 29. години!

Бројот на смртни случаи поврзани со ковид 19 кај млади луѓе на возраст меѓу 20. и 29. години во Бразил скокна. за повеќе од 1.000 проценти од почетокот на годината до средината на април, покажуваат резултатите од студијата на државниот биомедицински институт „Фиокруз“ . Смртноста кај населението на возраст меѓу …

Повеќе »

СТУДИЈА: Младите кои прележале ковид не се заштитени од повторна инфекција

Антителата по инфекцијата со коронавирус во повеќето случаи се одлична заштита од повторно заболување. Сепак, студија направена врз 3.000 млади, здрави припадници на американската морнарица, покажала дека повторната инфекција е сè уште можна. Студијата, спроведена од научници од медицинското училиште Ичан во Њујорк, е објавена во списанието „The Lancet Respiratory …

Повеќе »

БЕЛГРАД – Податоци кои загрижуваат: Девојка на 22. години доживеала корона и инфаркт

Болниците за Ковид се полни со млади пациенти, короната не штеди ниту дваесетгодишници. Како што дознава Нова.рс, најмладата пациентка моментално има 22. години во болницата во Батајница, а за да ја направи ситуацијата уште потешка, таа имала и срцеви проблеми, па после короната доживеала срцев удар. Најтешките пациенти се испраќаат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВАКА СЕ ПРАВИ ЖУРКА ВО ЛЕДЕНИОТ СИБИР: Сите излегле надвор во костуми за капење – нема врска што е -39. степени!

Група млади од ледениот сибирски Томск едвај чекаа лето, но направија забава по бикини на минус 39 степени! Во костуми за капење излегоа на улиците покриени со снег и започнаа да играат пред елката. Некои од нив сепак имаа премази, а како што гледате во еден истрел, температурата навистина падна …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Пајдушко“ се игра на улица во Турција…

„Пајдушко оро (т.е. „пијано оро“) е македонско народно оро во 5. такта, поделени на 2+3 („брзо-бавно“). Традиционално, ова е машко оро, но во поново време понекогаш го играат и жени. Орото почнува тргнувајќи на десно, со по четири чекори со подигнување на ногата, а потоа на лево: со десната нога …

Повеќе »

Хрватски научник: „Постои летна и зимска корона!“

Познатиот хрватски научник Гордан Лауц, кој исто така е член на Научниот совет на хрватската влада, смета дека има два вида коронавирус – летен и зимски, и дека воопшто не е лошо што во неговата земја сега има се’ повеќе заразени луѓе. „Мислам дека не е лошо. Имаме ново знаење, …

Повеќе »

Хрватски епидемиолог: „Младите најчесто се заразуваат во ноќните клубови и на приватните забави!“

Младите во Хрватска се почесто заболуваат од вирусот на корона, а нови жаришта се ноќните клубови, забави за момчиња и девојки пред свадба, истакнуваат хрватските експерти. Откако вчера вирусот беше потврден кај осумнаесетгодишник, епидемиологот Динко Пантариќ рекол дека станува збор за уште еден случај на синдром на ноќен клуб. Според …

Повеќе »

(ВИДЕО) Фејсбук беше во шок: Луда журка во Градиште во Охрид – Корона? Мува не ги лази!

Видеото од ИДНИНАТА на Македонија како „се журка“ во Градиште, Охрид, вчера масовно се ширеше по Фејсбук, а и коментарите беа – НА НИВО! Впрочен како и што следи за она што се гледа на кусото видео – млади луѓе, може да ги наречеме и толпа кои се однесуваат како …

Повеќе »