Tag Archives: млад кромид

(ФОТО) ПОСНА ТРПЕЗА: Полжави со ајвар и млад кромид – идеален оброк во деновите на пост!

Деновите на постење сè уште траат, а овој вкусен рецепт можете да го пробате веќе утре. Готвачката Дина Чекиќ, попозната како Didi kičn, често ги израдува своите придружници со интересни рецепти. На официјалниот профил на Инстаграм, како и на нејзината веб-страница, сите заинтересирани можат да најдат многу инспиративни рецепти. Денешниот …

Повеќе »

МОЌЕН БОРЕЦ ПРОТИВ МНОГУ ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ: Еве зошто е добро да се јаде млад кромид – особено зелениот дел

Постојат пет јаки причини зошто пролетниот кромид мора да биде на вашата трпеза… Доаѓа сезоната на млад кромид, која многумина ја сакаат поради вкусот а немаат идеја дека е вистинска ризница на минерали и витамини, како и дека е одлична во заштитата на здравјето на целиот организам. Зелениот дел од …

Повеќе »

5. причини зошто треба да јадеме млад кормид, особено зелениот дел: Еве што му прави на нашиот организам!

Започна сезоната на производство и продажба на млад кромид, а ова е одлична можност за сите што го консумираат да го зајакнат својот имунитет и здравје со консумирање на овој зеленчук. И додека многумина главно го јадат долниот дел од младиот кромид, вистинската витаминска бомба всушност се крие во зелената …

Повеќе »

7. причини зошто е добро да јадеме млад кромид?

Освен што е одличен додаток во многу јадења поради својот карактеристичен мирис и вкус, младиот кромид е многу здрав бидејќи изобилува со витамини, минерални и антиоксиданси. Содржи витамини А, Ц, К, како и витамини од групата Б. 1. Со оглед на фактот дека е сиромашен со калории, тој е одличен …

Повеќе »