Tag Archives: мир

Нобелова награда за мир: Храната е вакцина против хаосот

Нобеловата награда за мир оваа година ја добива Светската програма за храна, една од организациите на Обединетите нации. Тоа е повеќе од јасна порака до сегашниот претседател во Вашингтон. На крајот немаше сензација: Доналд Трамп не стана добитник на Нобеловата награда за мир. Всушност, одлуката на комитетот може дополнително да …

Повеќе »

ДЕНЕС ЌЕ ГО ДОЗНАЕМЕ ДОБИТНИКОТ ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР: СЗО и Трамп се фаворити за Нобел

КОЈ од 318 кандидати ќе ја добие Нобеловата награда за мир ќе биде објавено денес во Стокхолм. Нобеловиот комитет списокот на кандидати за една од шесте награди утврдени од Алфред Нобел во 1895 година го чува во строга тајност, изборот честопати е изненадување, но ниту една година, дури ни оваа, …

Повеќе »

Како ќе изгледа мирниот живот на Меган и Хари во Канада?

ПРИНЦОТ ХАРИ и неговата американска сопруга Меган Маркл им свртија грб на Лондон и обврските на кралското семејство за да водат „помирен живот“ во Канада. Или барем се надеваат на тоа. Младата брачна двојка ќе мора да се прилагоди на новиот живот во Северен Саниш, предградие на градот Викторија во …

Повеќе »

(ФОТО) ОСАМНАЛО НОВО ДЕЛО НА БЕНКСИ ЗА ВИТЛЕЕМ: Сцената на раѓањето на Исус покрај ѕид со дупка од граната и графити!

Само неколку дена пред Божик, во Витлеем се појавило ново дело на познатиот уличен уметник Бенкси,а станува збор за контроверзно претставување на јасли и сцената на раѓањето на Исус покрај ѕидот на раздвојување на Западниот Брег. Ѕидот на раздвојување беше подигнат во близина на местото каде се роди Исус на …

Повеќе »

(Вознемирувачко ФОТО) ШОКАНТНИ ФОТОГРАФИИ ОД ПРЕГЛАДНЕТО ДЕТЕ: Еве колку е разорна војната во Јемен!

Шокантните фотографии од прегладнето момче во болницата во Јемен покажуваат колку е уништувачка војната во оваа земја која трае веќе пет години. На фотографиите се гледа новороденче во инкубатор во болница во јеменскиот главен град Сани, но тој не е единствениот. Фотографии од прегладнети деца може да се видат во …

Повеќе »

(ФОТО) ЖИВОТОТ Е ТРКАЛО: Бил сопственик на „Порше“ и 12. куќи, а потоа преку ноќ изгубил сè: „Имав пари и мислев дека тоа никогаш нема да се смени“

„Верувам дека ваквите работи ни се случуваат како тест, но кога ќе погледнам наназад гледам дека животниот стил кој го имав не беше ниту малку добар“, вели тој. Пол Холидеј (45) бил успешен претприемач од Ливерпул кој во своја сопственост имал профитабилна фирма за изнајмување и продажба на недвижнини и …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕОБИЧНА ХРАБРОСТ – ЗА ВРЕМЕ НА ГРАБЕЖ МУ ВПЕРИЛЕ ПУШКА ВО ГЛАВАТА А ТОЈ ЗАПАЛИЛ ЦИГАРА: Вака смирен човек сеуште не сте виделе – крадецот не знаел што му се случува!

Необичен грабеж се случил во американскиот град Сент Луис кога маж со автоматска пушка влегол во кафуле. Гостите на кафулето веднаш легнале на подот, но еден човек продолжил да седи како ништо да не се случува, па го зел телефонот за да прочита нешто на него. Кога крадецот му се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бил „мртов“ 45. минути а кога се повратилил открил неверојатна визија!

„Ме фати за рака и ми рече: ‘Не е ова твое време, не треба да бидеш овде, мораме да те вратиме назад, имаш уште многу работи да завршиш’“ Камионџијата од Охајо го шокирал болничкиот персонал кога се вратил во живот, откако скоро еден час бил без пулс, по силен срцев …

Повеќе »

Совети од мудрец:Ако сакате напредок еве што не смеете да им кажувате на луѓето!

Многу луѓе се увериле дека кога многу зборуваат за она што го планираат, секогаш нешто тргнува на лошо… Духовните учители како кинеските мудреци и северноамериканските Индијанци говореле дека не треба однапред да се говори за своите планови и цели, бидејќи на тој начин се „растура“ енергијата потребна за остврување на …

Повеќе »