Tag Archives: министерство за култура

ЗЛОСТАВУВАЊЕ ВО ФРАНЦУСКОТО МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА: Перверзен службеник со години ги малтретирал и злоставувал колешките!

Висок функционер во француското Министерство за култура е обвинет дека на жените им давал диуретици за да ги гледа додека уринираат! Извори во правосудството соопштиле дека мажот е обвинет за сексуален напад на над 200 жени.Висок функционер во француското Министерство за култура е обвинет дека на жените им давал диуретици …

Повеќе »

Од денес „повторно разгледување“ на сите одбиени апликации на конкурсот: Министерот вети присуство на медиуми – патем заборавено!

„Со цел поголема транспарентност на целиот процес ќе бидат поканети и претставниците на медиумите. Воедно ги поканувам сите засегнати апликанти кои имаат потреба, да се обратат во Министерството за култура за информации поврзани со нивните проекти…“ Денеска започнуваат со работа комисиите кои ќе ги разгледаат сите одбиени апликации на Годишниот …

Повеќе »

Криминал, непотизам, незнаење или партиска послушност: Реакции на македонски потврдени уметници за доделувањето средства на Годишниот конкурс на министерство за култура!

Министерството за култура и оваа година не помина со скандали. Кои се членовите на комисии и дали се релевантни за доделување на средствата? Дали некој воопшто слушнал за Плеурат Гаши, – претседател на комисијата за фолклор, музичко-сценска дејност? Како тој може да одлучува за толку голем буџет – народни пари, на …

Повеќе »

Реакција од Бобан Милошески за резултатите од годишната програма на Министерство за култура:„Шокиран сум што МК не препознава и не поддржува вистински идеи!“

Официјален став на Бобан Милошески, сопственик на Авалон Продукција, објавен на фан страницата на Авалон Продукција, а по повод резултатите од Годишната програма на Министерството за култура на Република Македонија за 2019 година. „Почитувани, Наместо да даваме поединечни одговори на сите медиуми што се јавија да бараат одговор, како е …

Повеќе »

(ФОТО) Нова програма на Министерство за култура – нови негодувања: Без чувство за востановените вредности (Скопски Џез фестивал,Оффест) ниту за нови оригинални и масовни македонски фестивали (Андерфест)

Како вчера да беше кога медиумите се распишуваа за нелогичностите околу доделените средства на конкурсот на Министерството за култура за Годишна програма… Мина една година и пристигнаа нови резултати и нови нелогичности. Тошо Филиповски, автор на единственото капитално дело за македонскиот рокенрол „Рок енциклопедија“ повторно е „најжесток коментатор“ на резултатите …

Повеќе »

(ФОТО) Тошо Филиповски со отворен повик до Министерството на култура и Град Скопје за објективност и стручни лица при доделувањето на средствата!

Пред неколку месеци бевме сведоци кога на Министерство за култура се „фрлаше со се и сешто“ околу средствата кои беа доделени на годишниот конкурс за субвенции во проекти од национален интерес. Да не навлегуваме во детали, но ќе спомнеме дека тогашниот министер, Алаѓозовски, мораше да одговара на многу прашања…но конечен …

Повеќе »

Ѓоко Ѓорчев до Министерството за култура: Што уште треба човек да направи за да го привлече вниманието – Зарем 25. години негување на македонската музика не е доволно?

Иако од затворањето на конкурсот за субвенционирање на музички проекти минаа неколку месеци, горчината од одговорот на комисијата на Министерството за култура која го одби неговиот проект (Предлозите во музичко и музичко – сценска дејност ги разгледуваше Комисија во состав: Васо Ристов – претседател (професор на МА и селектор на …

Повеќе »

МК ќе даде 73.000 евра за концерт со песни на англиски на починатиот Тоше: Колку тоа ќе ја унапреди културата во Македонија?

Министерството за култура вчера го објави списокот на проекти од национален интерес во културата за кои ќе одвои средства во 2018. година. Најмногу средства ќе добие „Авалон продукција“, околу 6 милиони денари (100.000 евра), кои побарале 24. милиони денари, за 25 концерти што ќе ги организираат во Скопје и Охрид …

Повеќе »