Tag Archives: минерали

(ФОТО) НА СИТЕ ИМ СЕ ДОСТАПНИ – НУТРИЦИОНИСТКА РАЗБИВА МИТОВИ: За овие две намирници мислите дека не се здрави а ги чуваат срцето и белите дробови!

Во продолжение прочитајте кои заблуди за храната треба веднаш да ги заборавите Моника Реинагел, позната нутриционистка која често дава совети за здрава исхрана, разоткрила некои митови за храна. Таа открила која храна, иако веруваме дека не е здрава, всушност треба почесто да се конзумира. Парче месо Како што вели, црвеното …

Повеќе »

(ФОТО) Чувар на здравјето и имунитетот: 5. причини зошто треба да „навалите“ на зелка

Одредени витамини и минерали се неопходни за зачувување на здравјето во текот на зимата Во исхраната на возрасните и децата задолжителни се витамините од групата Б, витамините Ц и Е, како и магнезиум и калциум Витамини од Б – група Обезбедуваат нормално функционирање на иимунолошкиот и нервен систем, придонесуваат за …

Повеќе »

Зимска салата која ќе ги избрка маснотиите од телото после прејадување

Изминатите денови многумина претераа со храната, а последиците од празничното прејадување веќе се забележуваат и на здравјето. Ако се чувствувате по малку тромо, време е да го исчистите организмот со помош на една вкусна зимска салата направена од здрави намирници преполни со нутриенти кои се потребни на нашето тело. Свежата …

Повеќе »

Ова се новогодишни одлуки до кои лесно ќе се придржувате а ќе ви го поправат здравјето

Истражувањето покажало дека 80 отсто од луѓето до средината на февруари се откажуваат од своите новогодишни одлуки. Токму поради тоа не треба да се донесуваат одлуки кои исцрпуваат и до кои е тешко да се придржувате. За да поработите на своето здравје, исхрана и фитнес, доволно е да се донесат …

Повеќе »

Бојата на вашето лице открива дали имате здравствени проблеми

Изгледот на кожата лесно може да открие одредени здравствени проблеми. Бледило, осипот или акните понекогаш може да укажуваат на проблеми со бубрезите, белите дробови или недостатокот на одредени витамини и минерали. Бледо лице Бледата кожа се упатува на анемија или недостаток на железо, но исто така може да укаже на …

Повеќе »

7. причини зошто е добро да јадеме млад кромид?

Освен што е одличен додаток во многу јадења поради својот карактеристичен мирис и вкус, младиот кромид е многу здрав бидејќи изобилува со витамини, минерални и антиоксиданси. Содржи витамини А, Ц, К, како и витамини од групата Б. 1. Со оглед на фактот дека е сиромашен со калории, тој е одличен …

Повеќе »

(Рецепт) Ризница на здравје: Напиток полн со витамини и минерали кој го лекува пролетниот замор!

Честото прозевање, безволност, брзото заморување се само некои од симптомите во преодниот период од зима во пролет, а ги донесува пролетниот замор. За да го кренеме нивото на енергија, предлагаме здрав и вкусен напиток богат со витамини и минерали. Преодниот период од едно во друго годишно време многумина знаат да …

Повеќе »