Tag Archives: минерали

Ленот ги јакне срцето и имунитетот

Можете да го додадете во јогурт или салати или да го консумирате како самостоен производ Маслото од ленено семе е едно од најздравите масла, кое има различни лековити својства и позитивен ефект врз здравјето. Бројни студии покажале дека маслото од ленено семе го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања, разни форми …

Повеќе »

ОМИЛЕН ЛЕТЕН ПЛОД – Докажано најлековито овошје: Лекува се – од дијабетес до кардиоваскуларни заболувања!

Ова овошје содржи неверојатна количина на витамини и минерали. Бројни студии докажаа дека лечи многу здравствени проблеми Сите уживаме во вкусот и мирисот на диња, и не сме ни свесни за тоа колку е лековита. Има малку калории, затоа се препорачува на сите луѓе кои се обидуваат да изгубат на …

Повеќе »

Бојата на вашето лице открива дали имате здравствени проблеми

Изгледот на кожата лесно може да открие одредени здравствени проблеми. Бледило, осипот или акните понекогаш може да укажуваат на проблеми со бубрезите, белите дробови или недостатокот на одредени витамини и минерали. Бледо лице Бледата кожа се упатува на анемија или недостаток на железо, но исто така може да укаже на …

Повеќе »

КОРИСНО: Јајца и кикирики во борба против анемија во бременост

Компликациите што можат да се појават како резултат на анемија, обично се однесуваат на феталниот развој и предвремено раѓање Анемијата е многу честа појава во бременоста и затоа квалитетот на исхраната е многу важен. Симптомите вклучуваат бледа кожа, замор, слабост, несвестица и аритмија. Компликациите што можат да се појават како …

Повеќе »

ПЕТ НАЈВАЖНИ ЗА НАШЕТО ЗДРАВЈЕ – Внесувањето на овие пет елементи е приоритет пред сите останати: Го јакнат имунитетот, срцето, белите дробови и мускулите и – го штитат целиот организам!

Колку минерали а колку витамини ни се потребни за нашето тело да функционира добро? Во морето на информации, ние често остануваме збунети околу тоа што е навистина неопходно за здравјето и каков вид на состојка е соодветно и неопходно за нашиот организам за да може правилото да функционира и да …

Повеќе »

Најлековито овошје: Смирува кашлањем исфрлува токсини и го штити телото од рак!

Ова овошје го чува здравјето на целото тело, од глава до петици… Добро е познато дека овошјето има голем број здравствени придобивки, но ако е потребно да се избере само едно овошје кое има најмногу придобивки за нашето тело, тогаш тоа, без сомнение, се праските. Не е доволно да се …

Повеќе »

Корона вирусот тешко ќе опстане во организмот кој ги има овие витамини и минерали: Пијте ги како превенција!

Руските лекари советуваат дека за време на сезоната на вирусот корона, зџадолжително да се пијат овие витамини… Лекарите ширум светот, вклучително и руските лекари, дошле до заклучок дека телото може успешно да му одолее на вирусот корона ако ги има овие витамини. Затоа, за да го зајакнете телото и да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Витаминската чорба со спанаќ е одлична за опоравување на организмот после тешка храна!

Витаминска посна бомба која ќе ве окрепи и зајакне особено во период на вируси… Потребно е: врзоп млад кромид или 1 главичка кромид 2 моркови 1 корен магдонос 200 г спанаќ 4 лажици ориз масло суви зачини црн пипер сечкан магдонос Подготовка:на масло пропржете го ренданиот и сечкан морков (по …

Повеќе »

(ФОТО) ШТО ЈАДЕЛ И ПИЕЛ ЃОКОВИЌ ЗА ВРЕМЕ НА ФИНАЛЕТО: Исхраната на Новак повторно го привлекла вниманието на јавноста – најинтересни шишињата со напитоци!

Осумкратниот шампион на Мелбурн, Новак Ѓоковиќ, до неговата рекордна титула дошол борејќи се со главоболка, вртоглавица, а при пружањето на медицинска помош лекарите утврдиле дека неговиот организам е дехидриран. Ден по финалето, медиумите, освен за историскиот успех, не пропуштиле да ги споменат и деталите за исхраната на Новак, па се …

Повеќе »