Tag Archives: минерали

(РЕЦЕПТ) Напиток за зајакнување на ИМУНОЛОШКИОТ СИСТЕМ: Комбинацијата од неколку состојки му обезбедува на вашето тело многу витамини и минерали

Доколку сакате да го зајакнете имунитетот или да ја подобрите работата на дигестивниот тракт, ова е совршениот рецепт за вас… Ако лесно заболувате од настинка и грип, ова е најчестиот знак дека имате ослабен имунолошки систем. Најдобро би било да се обидете да го зајакнете на сосема природен начин, користејќи …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ЗАЈАКНЕТЕ ГО ИМУНИТЕТОТ: Моќна комбинација на протеини, здрави масти, витамини и минерали

Потребно е да јадете само една лажица секое утро Сувото овошје е полно со хранливи материи, влакна, витамини и минерали, оревите се полни со протеини, омега 3 масни киселини и магнезиум, бадемите се исклучително богати со антиоксиданси, а семките од тиква содржат здрави масти кои имаат корисен ефект врз здравјето …

Повеќе »

ОВИЕ ПЕТ ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ се НЕОПХОДНИ во есенските денови: Заштитуваат од вируси и го чуваат здравјето

Експертите открија кои витамини и минерали особено му се потребни на нашето тело во есен и зима и како да го спречиме нивниот недостаток. Со доаѓањето на есента, поподложни сме на вируси и настинки, а се намалува способноста на организмот да ги одбрани вирусите и бактериите, без разлика што во …

Повеќе »

Напиток кој го зајакнува имунитетот и топи килограми – два пати на ден пред јадење

Комбинацијата на овие состојки ќе му обезбеди на вашето тело се што му е потребно Напитокот е богат со витамин Ц, калиум, витамини Б1, Б2 и Б6, железо, магнезиум и фосфор. Покрај тоа што овие хранливи материи можат да го забрзаат метаболизмот, тие позитивно влијаат на процесот на меморија и …

Повеќе »

БЕЛИТЕ ДАМКИ НА НОКТИТЕ ВООПШТО НЕ СЕ БЕЗОПАСНИ: Тоа може да биде најраниот знак на ОВАА болест!

Доколку покрај белите дамки на ноктите се јават симптоми како отежнато дишење, болка во градите и отечени зглобови, консултирајте се со лекар. Д-р Спенсер Крол, дерматолог, наведува дека е исклучително важно лекарот да го погледне пациентот и како изгледаат ноктите на пациентот. Доколку се забележи појава на бели дамки на …

Повеќе »

Богат е со витамини, а благотворно делува и на кардиоваскуларниот систем – зеленчук кој треба да се јаде сиров!

Покрај тоа што го подобрува вкусот на пролетните оброци со својот специфичен вкус и арома, младиот кромид е многу здрав затоа што е богат со витамини (А, Б комплекс, Ц и К), минерали (сулфур, бакар, фосфор, калиум, магнезиум, калциум, хром и манган), полифенолите кверцетин и антиоксиданси. Исто така, има многу …

Повеќе »

Чајот од ова растение е ЧИСТО ЗЛАТО: Може да го регулира нивото на шеќер во крвта, го зајакнува имунитетот, изобилува со витамини и минерали!

Потрудете се да испиете една чаша од овој напиток на ден Копривата е богата со витамини, минерали и лековити супстанции. Ова растение е богато со калциум, фосфор, железо и силикатна киселина. Растението содржи витамини К, Б2 и пантенска киселина, затоа се смета за природен мултивитамин кој влијае на целото тело …

Повеќе »

(Рецепт) Ризница на здравје: Напиток полн со витамини и минерали кој го лекува пролетниот замор!

Честото прозевање, безволност, брзото заморување се само некои од симптомите во преодниот период од зима во пролет, а ги донесува пролетниот замор. За да го кренеме нивото на енергија, предлагаме здрав и вкусен напиток богат со витамини и минерали. Преодниот период од едно во друго годишно време многумина знаат да …

Повеќе »

(Рецепт) Алое вера има моќен ефект кога станува збор за убавината на кожата

Многу луѓе знаат дека Алое вера е здраво растение и го знаеме нејзиното моќно дејство кога станува збор за убавината на кожата. Гел од алое вера се покажал како одличен извор на богати витамини и минерали што ни се потребни. Алое вера ја враќа младоста, здравјето и убавината на лицето. …

Повеќе »