Tag Archives: минерали

Производ кој е број еден во намалувањето на крвниот притисок, потврдила и студија

Млечните производи, особено јогуртот, можат да го намалат крвниот притисок, покажала една неодамнешна студија од Јужна Австралија. Многу луѓе страдаат од висок крвен притисок, што значително го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести. Млечните производи содржат голем број на микронутриенти, вклучувајќи ги минералите калциум, магнезиум и калиум во траги, кои се …

Повеќе »

НАЈВКУСНИ ЈАТКИ – Доволно е да јадете 60 грама неделно: Зошто секој треба да си дозволи индиски ореви!

Богати се со витамини и клучни минерали… На нашата трпеза се повеќе се присутни индиските ореви. Познат е како орев, а всушност го претставува јатка од круша или јаболко, кој расте во Индија. Месестиот дел се конзумира, но брзо се расипува, поради што кај нас доаѓаат само вкусните јаткички, наречени …

Повеќе »

Пет клучни хранливи материи за јаки коски – кои не се калциум

Сите знаеме колку е важен калциумот за јаки коски, кои се клучен дел од човечката анатомија. Но, покрај калциумот, постојат и други хранливи материи кои му се потребни на вашето тело за да ги одржува вашите коски јаки и здрави. Другите хранливи материи помагаат и ја регулираат функцијата на калциумот …

Повеќе »

ОВИЕ ДВЕ НАМИРНИЦИ РЕШАВААТ 95% ОД ПРОБЛЕМИТЕ ВО ИСХРАНАТА: Многумина не ги сакаат а немаат поим колку се корисни!

Ако сте од оние кои сакаат да јадат се, нутриционистот Рајан Картер има важна порака за вас Основните хранливи материи се поделени на микронутриенти, кои ни се потребни во мали дози, и вклучуваат витамини и минерали и макронутриенти, кои треба да ги внесуваме во поголеми дози, како што се протеини, …

Повеќе »

Зимска суперхрана: Со какви намирници треба да го наполните фрижидерот

Кога ќе пристигнат постудените месеци, губиме повеќе од неколку часа дневна светлина – исчезнува и сето свежо овошје и зеленчук. Но, имаме добри вести: ледената сезоната е полна и со зимска „суперхрана“. Овие зимски намирници имаат голема хранлива моќ и само чекаат да се користат во вашите омилени рецепти за …

Повеќе »

ВИТАМИНСКА БОМБА – КИВИТО Е ВИСТИНСКО БОГАТСТВО НА ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ: Идеален избор за студените денови, особено се препорачува за трудници, а еве на што се’ влијае!

Мора да признаете дека доволно е да погледнете по овошните тезги во супермаркетот или пазарот и истовремено да посегнете по сочното киви. Ова кисело овошје со влакнеста кафена кора е идеален избор за студените денови, бидејќи е вистинска ризница на витамини и минерали, а содржи витамини А, Б и Ц, …

Повеќе »

Имунобустери: Пет намирници од кои вирусите „се плашат“

Постојат различни совети за тоа како треба да изгледа исхраната во текот на зимата, но овие пет намирници содржат доволно витамини кои можат да го заштитат организмот од вируси во текот на зимата. Најдобар начин да внесете витамини во вашето тело и да се заштитите од вирусот е да јадете …

Повеќе »

ЗАПОЧНА БОЖИЌНИОТ ПОСТ! Еве како да постите и што да јадете без да го загрозите здравјето и имунитетот додека владее КОРОНА ВИРУСОТ

Започна големиот божиќен пост. Овој пост секогаш започнува на 28. ноември и трае 40. дена, а завршува со Божиќ, 6. јануари. По правило, се пости на вода во среда и петок, додека во другите денови е дозволено да се користи масло и вино, а во сабота и недела, како и …

Повеќе »

Ги нарекуваат „СЛАТКИ ОД ПРИРОДАТА“: Зошто би требало да јадеме повеќе УРМЕ?

Се смета дека урмите потекнуваат од регион кој се протега помеѓу Египет и југозападна Азија. Урмите се главна храна на Блискиот Исток илјадници години. Имаат сладок вкус, па се идеална замена за слатките. Сепак, тие нудат и голем број здравствени придобивки. Зошто треба да јадеме урми? Тие се наречени „слатки …

Повеќе »