Tag Archives: миење раце

Пазете се дури и’ ако сте биле ревакцинирани против вирусот КОРОНА: Еве кога ќе добиете имунитет!

Лекарите препорачуваат да се следат епидемиолошки мерки дури и кога сте биле ревакцинирани Според светските епидемиолози и вирусолози, заштитата од вирусот корона и стекнување на имунитет може да се очекува само по одреден временски период, најрано седум дена по приемот на втората доза на вакцината. Имено, според резултатите од клиничките …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС И ХИГИЕНА: Дали е подобар цврстиот или течниот сапун?

Пандемијата со коронавирус поттикна многумина да станат посвесни за тоа колку често (не) ги мијат рацете. Миењето на рацете, заедно со носењето маски за лице и социјалното дистанцирање, е еден од трите столба во борбата против ширењето на ковид-19. Затоа сапунот беше еден од производите што исчезнаа од полиците на …

Повеќе »

ЗДРАВЈЕ – МИЈТЕ ГИ РАЦЕТЕ! КОРОНАВИРУСОТ НА КОЖАТА ЖИВЕЕ ПОЛНИ 9. ЧАСОВИ, ДУРИ ПЕТ ПАТИ ПОДОЛГО ОД ГРИПОТ:Но и двата вируси можат да бидат убиени за само 15. секунди!

Студијата ги поддржува и поттикнува препораките на Светската здравствена организација (СЗО) за редовно и темелно миење на рацете за да се ограничи преносот на вирусот. Коронавирусот е активен на човечка кожа девет часа, пет пати подолг од вирусот на грип, открија јапонски научници, а нивното откритие повторно укажува на потребата …

Повеќе »

Откако ќе го видите ова видео ќе се посомневате во сопственото миење раце

ИМА одличен метод со светки што лесно ги учи децата (но и возрасните) како правилно да ги мијат рацете. Покрај тоа, тоа може да ве натера да се сомневате во сопствената хигиена на рацете. Веројатно веќе сте слушнале дека треба да ги миете рацете со вода и сапун минимум 20 …

Повеќе »

(ФОТО) Татко се бори за живот бидејќи синот излегувал со друштвото па цело семејство го заразил со КОРОНА!

Џон Плејс е три недели во одделот за интензивна нега. Неговиот син ги игнорирал советите на родителите и се дружел со пријателите без маска за лице. Мажот се бори за својот живот откако бил заразен со коронавирус од неговиот син, кој одбил да ги слуша советите на родителите и да …

Повеќе »

(ФОТО) Том Хенкс со јасна порака до сите кои одбиваат да носат маска:„Срам да ви е!“

Холивудскиот актер, Том Хенкс (63) беше првата sвезда што откри дека била тестирана позитивно на корона… За време на виртуелната прес конференција за медиумите на која зборувал за совјот нов филм , воената драма „Greyhound“, имал и неколку зборови за оние кои одбиваат да носат маски и не го применуваат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најпознатиот снагатор ја покажал нежната страна: Двејн Џонсон и пеел на ќеркичката и ја учел да мие раце!

Славниот холивудска снагатор, Двејн Џонсот „The Rock“ на својот профил на Инстаграм објавил видео од неговата 4-годишна ќерка Тија, која ја учи да мие раце, и ја покажал својата нежна страна. „Пред да одам на туш, Тија бараше да и го пеам рап делот од песната „Добредојдовте“ од анимираниот филм …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС: „Не само рацете и продуктите ги мијам со сапун!“

„Секој ден повторуваат ‘сапунот го убива вирусот’, и малку ‘гуглав’ да истражам. Оцетот не ги убива вирусите! Регуларно да, оцетот може да убие површински бактерии, јаболковит оцет исто така, но нема да го убијат корона вирусот. Сапунот ќе го убие!!!Во време како ова, кога царува корона вирусот, променивме многу нешта …

Повеќе »

Како снегот и ладното влијаат на корона вирусот?

„Вирусите не можат да се размножуваат во снег, но подолго опстојуваат на ладно време“ Епидемиолозите од регионот велат дека вирусот опстојуваат на снег подолго отколку во топлото време, но дека вирусот сè уште се наоѓа во човекот. Епидемиологот Предраг Кон на прес-конференција рекол дека вирусот на снег се задржува подолго …

Повеќе »