Tag Archives: месо

(ФОТО) НА СИТЕ ИМ СЕ ДОСТАПНИ – НУТРИЦИОНИСТКА РАЗБИВА МИТОВИ: За овие две намирници мислите дека не се здрави а ги чуваат срцето и белите дробови!

Во продолжение прочитајте кои заблуди за храната треба веднаш да ги заборавите Моника Реинагел, позната нутриционистка која често дава совети за здрава исхрана, разоткрила некои митови за храна. Таа открила која храна, иако веруваме дека не е здрава, всушност треба почесто да се конзумира. Парче месо Како што вели, црвеното …

Повеќе »

(МЕНИ) Новак Ѓоковиќ конечно ја открил неговата „диета“: Силата на уста влегува!

Прославениот тенисер Новак Ѓоковиќ има специјално мени кое му овозможува повеќечасовно вежбање и исцрпувачки натпреварувања. Еве што се’ се наоѓа на менито на првиот рекет на светот. Неговата секојдневна исхрана се состои до јајца, варива, јатки, свежо месо, риба, пилешко месо, одредени млечни производи, овошје и зеленчук. Житарки и скроб …

Повеќе »

(ФОТО) Тест од 5. секунди открива дали месото е свежо или расипано

Бојата, количината на вода и ишараноста со бели ленти откриваат колку месо стоело на полиците и е безбедно за подготовка. Избегнувајте неуспешни оброци или летни труење преку лето во само неколку чекори … Месото во продавниците доаѓа во разни форми и не е секогаш лесно да се препознае кое е …

Повеќе »

(ФОТО) Нова тактика на џихадистите: Јадат свинско за полесно да се прикријат!

Центар на радикализацијата се затвори во кои се притворени натпросечно голем број на муслимани. Според истражувањето, во 2016. година дури 43. проценти од сите затворени биле муслимани. Исламската држава и исламистичките групации предизвикале досега невиден бран на џихадистичка радикализација во Швајцарија, а едно истражување посебно укажува со проблемот на радикализација …

Повеќе »

(ФОТО) Еве што Џенифер Лопез јаде во текот на еден ден да изгледа како да има дваесет години помалку!

По доделувањето на наградите на МТВ ВМА, целиот свет е говори за неверојатниот настап на Џенифер Лопез. Пејачката воодушеви со енергијата и изгледот,иако со 49. години тој не оддава впечаток дека е постара од 29 години. ICYMI: Check out my @MTV Video Vanguard performance from last night’s #VMAS ♥️✨ Click …

Повеќе »

(ФОТО) Ексклузивно: Еве какво месо ни продаваат во касапниците во 21. век!

Пред празниците касапниците, како и секој петок, довезуваат нови количества месо со цел купувачите да имаат добар избор. Ај што цените се превисоки за поголемиот дел од купувачите, ниту вработените во касапниците воопшто не водат сметка за тоа како го довезуват месото во своите простории. Фотографиите се направени утрово пред …

Повеќе »

За многумина е омилен продукт но докажано го зголемува ризикот од рак на гради

Средовечните жени кои неделно јадат три кришки сланина имаат поголеми шанси за заболување од рак на дојка, покажало новото истражување. Научниците од Универзитетот во Глазгов на истржувањето спроведено на поголем примерок утврдиле дака жените во менопауза кои конзумирале 9 грама месни преработки дневно, што е еквивалент на две колбаси неделно, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Рецепт на денот: Куглоф пита со месо: Проверено добар рецепт!

Мека, зачинета, совршена… Потребно е: 500 г. тенки кори 2 – 3 јајца 3 лажици гриз 300 – 400 г. мелено месо 200 мл јогурт 200 г. кисела павлака 1 главичка кромид масло сол, црн пипер Подготовка: на масло пропржете го ситно сечканиот кромид, додајте сол и црн пипер, па …

Повеќе »

(ФОТО) Нов РЕПТИЛ маркет во населба Лисиче во Скопје

„Рептил маркети“ е компанија со традиција од 21 година, компанија која е синоним за најдобра услуга во градот Скопје. Ланецот на маркети познати по големиот и квалитетен асортиман по разумни цени, отвори нов маркет во трговскиот центар во населбата Лисиче. Граѓаните од населба Лисиче ќе уживаат во топла и искрена …

Повеќе »