Tag Archives: месо

„Медитеранско“ јадење – слично на мусака, но со многу зеленчук и се подготвува побрзо

Компири, тиквички, мелено месо – основните состојки за ова јадење се слични на оние за мусака, но се прави на поинаков начин. Можеби изгледа малку јако за топлите денови, но – дури и кога е топло мора да се јаде. Состојки: 500 гр мелено месо 1 главичка кромид 1 тиквичка …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Култниот актер во своите 80-ти изгледа неверојатно, а тоа го должи на две навики

Ниту една животна навика не може да ви гарантира здравје или долг живот, но секако има и такви кои можат да ви помогнат да ја постигнете таа цел. Иако генетиката и животните околности можат да влијаат на вас, тоа не значи дека треба само да се занесете, туку треба да …

Повеќе »

(ФОТО) НАВИКИ ВО ИСХРАНАТА ПОРАДИ КОИ ЏЕЈН ФОНДА НА 84. ИЗГЛЕДА 25. ГОДИНИ ПОМЛАДА: Како го постигнува тоа?

Сите знаеме дека Џејн Фонда долго време се занимава со здравјето и фитнесот. И без разлика дали сте биле обожаватели на нејзините видеа за вежбање во 1980-тите или понов обожавател на најновата сезона на „Грејс и Френки“ на Нетфликс, веруваме дека вие, како и луѓето ширум светот, се прашувате како …

Повеќе »

И’ замрзнатата храна има рок на траење: Кога да ги извадите месото и зеленчукот од замрзнувачот?

Замрзнувањето на храната е еден од најчестите начини за складирање на храната. Сепак, многумина не знаат колку, на пример, месото може да биде во замрзнувач – нутриционистката д-р Верослава Станковиќ дала препораки кога да се испразни замрзнувачот. Месото од живина може да се чува во замрзнувач до една година, а …

Повеќе »

И’ ТОА СЕ СЛУЧУВА: „Другарка ме обвини дека и ги трујам децата, не сакам повеќе да ги чувам“

Жената била збунета откако пријателката ја обвинила дека ги „труела“ и „изгладнувала“ нејзините деца додека ги чувала. Готвењето оброци за мали деца кои се и хранливи и вкусни за нивната неразвиена градба понекогаш може да биде вистинска работа – особено ако треба да ги земете предвид ограничувањата во исхраната. И …

Повеќе »

Диетата на д-р Ивановиќ топи килограми без никакви жртви: Еве зошто оваа диета моментално е најпопуларна!

Диетата на д-р Ивановиќ симнува 10 килограми за еден месец без големи жртви и чувство на глад Д-р Владимир Ивановиќ создал диета која за кратко време стана една од најпопуларните. Резултатите се одлични, велат оние кои ја пробале оваа диета. Она што ја издвојува оваа диета од другите е тоа …

Повеќе »

Починала најстарата жена на светот – живеела 124. години

Франциска Сусано, познат по прекарот Лола Иска, почина во понеделникот вечерта во нејзиниот дом во градот Кабанкалан на Филипините. Претставниците на локалната самоуправа велат дека таа била најстарата личност во светот, надминувајќи го претходниот рекордер за две години. Локалните податоци тврдат дека Франциска Сусано е родена на 11. септември 1897. …

Повеќе »

Нова студија за ПРОТЕИНИТЕ: Како тие влијаат на кардиоваскуларниот систем?

Исхраната богата со протеини има многу придобивки, помага во одржување на мускулите, го регулира шеќерот во крвта и помага при губење на тежината. Новото истражување на Универзитетот во Источна Англија вели дека промените во дневните рутини и исхраната можат да бидат исто толку моќни како и вежбањето. Намалениот внес на …

Повеќе »

Месо можете да јадете секој ден и да одржувате здрави навики во исхраната, вели диететичар

АКО сте љубители на месо, ќе се чувствувате лошо при самата помисла дека ќе можете да се откажете од омилената храна. Иако има придобивки од јадењето храна од растителни извори, тоа не значи дека треба да го исклучите месото од вашата исхрана за да одржувате здрави животни навики. Важно е …

Повеќе »