Tag Archives: мерки

Планот на Путин: Осум мерки за санација на последиците од корона вирусот

На сајтот на Кремљ е објавен список на мерки на претседателот Владимир Путин за санирање на последиците од ширењето на корона вирусот на територијата на Русија… Ова се мерките на Путин: 1. Од 1 април, за следните три месеци, да се обезбедат надоместоци за семејствата во износ од 5.000 рубли …

Повеќе »

(ФОТО) ДИРЕКТОРКА НА СЗО: „Мерките на Путин да ги послушаат сите земји!“

Би било добро за сите држави да обрнат внимание на мерките за борба против корона вирусот, што ги најави рускиот претседател Владимир Путин во своето обраќање пред нацијата во средата“, изјави претставникот на Светската здравствена организација (СЗО) во Русија, Мелита Вујновиќ. „Сакав да кажам вчера: да го замолиме Владимир Владимирович …

Повеќе »

(ВИДЕО) #Седидома – ВЕНЕТО И ЛОМБАРДИЈА ПРЕЗЕЛЕ РАЗЛИЧНИ МЕРКИ ПРОТИВ КОРОНА: Еве каде заразата е успорена а каде се шири незапирливо

Кога двата региони во северна Италија сфатија дека новиот корона вирус во февруари се шири непречено во нивните заедници, нивните локални самоуправи требаше да одлучат колку да ја ограничат подвижноста на жителите и како да користат ограничени ресурси за лекување на болните. Регионите на Ломбардија и Венето во Милано и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) #Седидома – ЕФИКАСНО – САД ВОВЕДУВА МЕРКИ НЕВИДЕНИ ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА: Тотална тримесена блокада, а еве што ги чека Американците!

САД воведуваат блокада што ќе ги погоди големите сегменти на американската јавност за да се обидат да го потиснат ширењето на коронавирусот и ќе трае од 10. до 12. недели, или до почетокот на јуни. Американците се прилагодуваат на најголемата промена во секојдневниот живот од Втората светска војна со затворање …

Повеќе »

#Седидома – Имаат најдолга граница со Кина, сите заболени со корона дошле од Италија, а светот и понатаму се прашува едно: Зошто Русија има помалку заразени од Луксембург?

Владимир Путин рекол дека неговата земја успеала да го спречи масовното ширење на корона вирусот благодарение на раните и агресивни мерки. Си-Ен-Ен се прашува: Дали Русија го одржува корона вирусот под контрола? Според информациите објавени од руски официјални лица, стратегијата на Путин се чини дека работела. Бројот на потврдени случаи …

Повеќе »

МЕРКИ НА ВНИМАНИЕ – Кога се враќате дома од град или од работа: Еве што морате да направите да не го пренесете вирусот!

Добрата хигиена може да нè спаси. Еве како да се заштитите! Во ерата на вирусот корона, сите ни кажуваат дека хигиената е единствената работа што може да нè сочува од оваа растечка опасност. Ако сте биле надвор; во град: продавница, аптека,на абота или во јавен превоз, ви препорачуваме да го …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЗАОСТРЕНИ ОГРАНИЧУВАЊАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ НА ЦИВИЛИТЕ ВО ХУБЕИ: Објавени снимки од лифтови кои ја вознемириле јавноста!

Кина одлучила да ги заостри ограничувањата за движење на цивили во провинцијата Хубеи, чиј главен град е Вухан, центарот на епидемијата на новиот вид коронавирус COVID-19. На шеесет милиони луѓе кои живеат во покраината не им е дозволено да ги напуштат своите домови, освен ако тоа не е вонредна состојба, …

Повеќе »

Во град Скопје предизвиците од загадувањето се сфаќаат сериозно: Еве како ќе ни го исчистат воздухот!

Градот Скопје реагира на информациите кои изминативе два дена се објавуваа во јавноста, околу загаденоста на воздухот во Скопје и рангот на истражувањето на глобалната апликација Ер Вижуал („Air Visual“), како и напорите на градот за борба против загадувањето. Изминатиов период просечните вредности на загаденоста на воздухот не ги надминуваат …

Повеќе »