Tag Archives: мерки

РЕАЛНО – Што да правите кога повеќе не ви се живее, а морате да живеете: Совет на еден психолог!

Еднаш работев со личност која една година не можеше да најде работа. Добра личност, со добри квалификации, со богато искуство, но без работа …. Го прашав зошто не може да најде работа? Тој вели: Јас веќе не можам да замислам да поминувам низ тие силни кругови и разговори. Договор за …

Повеќе »

(ФОТО) И’ Нокаут на свирка, ама свирка на дистанца!

По одличната минатонеделна свирка на дистанца со Тамара, следува нова тура македонска музика – овој пат дружба со единствените Нокаут. View this post on Instagram About Friday night😍 We did it. Amazing gig after loooong time😍Thank u everybody for coming and respecting the rules ❤️ Photo @martintrajanovski Hair and makeup …

Повеќе »

КОВИД 19 ЈА НАПАЃА НАЈСЛАБАТА ТОЧКА ВО ТЕЛОТО НА МЛАДИТЕ ПАЦИЕНТИ: Опасниот вирус може да убие ако не се открие на време!

Луѓето на возраст над 20 години исто така имаат потешка клиничка слика, а кои и не знаат дека работата на некој нивент орган е нарушена сè додека новиот вирус не го ослабне целиот нивен организам. Деновиве на Балканот (Хрватска, БИХ, Србија…) расте бројот на луѓе со корона, а добар дел …

Повеќе »

ОПАСНО – Поради занемарување на мерките на САД и се закануваат големи проблеми: „Тоа е рецепт за катастрофа!“

Ненадејниот скок на бројот на заразени со ковид-19 во Соединетите држави во најголем дел е предизвикан од игнорирање на препораките за одржување физичко растојание и носење маски, вели Фаучи. Главниот експерт на американската администрација за заразни болести, Ентони Фаучи, рече дека дневното зголемување на случаи на инфекција е најизразено во …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОВИД-19 – НОВИ ЖАРИШТА ВО АЗИЈА, пандемијата и понатаму трае: 6. лекции кои остатокот на светот може да ги научи за вториот бран на вирусот

По првиот бран на пандемијата на вирусот корона, Јужна Кореја и другите азиски земји брзо се соочија со нови жаришта, со кластери во ноќните клубови во Сеул, на руско-кинеската граница и на други места. Иако е рано да се извлечат заклучоци, дали остатокот од светот може да научи неколку лекции? …

Повеќе »

Министерството за здравство со апел: Граѓаните да ги почитуваат мерките за побрз излез од здравствената криза

Министерството за здравство апелира до граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот. На вчерашната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче потенцираше сите граѓани да даваат вистинити и точни информации на надлежните институции, а Министерството за внатрешни работи поинтензивно да врши контроли на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Филипче: „Го враќаме животот во нормала, само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри“

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизните, се враќа слободното движење, а наскоро ќе се отворат и границите. „Се отвораме како што тоа го прават сите земји околу нас и во светот. Сега сме исправени …

Повеќе »

ЗАКОНОТ И ПРОПИСИТЕ СЕ ИСТИ ЗА СИТЕ – ДРАМА НА ПРЕМИЕРОТ НА ХОЛАНДИЈА: Не можел да ја посети мајката која била на умирање поради мерките против корона!

Поради ограничувањата во движењето наметнати од пандемијата на коронавирус, холандскиот премиер Марк Руте не ја посети неговата мајка додека таа умирање… Ова го соопштил неговиот кабинет, изјавувајќи дека Руте ја почитувал забраната за посета на старечки домови. Мајката на премиерот Мике Рут Дилинг (96) починала во една од таквите институции …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВИЕТНАМ Е ШАМПИОН ВО БОРБАТА ПРОТИВ КОРОНА – На 95. милиони жители имаат само 288. заболени и без смртни случаи – Ова се нивните тајни!

Во почетокот на февруари, Виетнам донесе одлука, што во тоа време била драстична. Сите летови од Кина, Хонг Конг и Макао биле откажани поради загриженост за тоа што подоцна ќе биде наречено Ковид-19.. По три дена, донесена е одлука да престане да се издаваат туристички визи за жителите на тие …

Повеќе »