Tag Archives: мерки

ОПАСНО – Поради занемарување на мерките на САД и се закануваат големи проблеми: „Тоа е рецепт за катастрофа!“

Ненадејниот скок на бројот на заразени со ковид-19 во Соединетите држави во најголем дел е предизвикан од игнорирање на препораките за одржување физичко растојание и носење маски, вели Фаучи. Главниот експерт на американската администрација за заразни болести, Ентони Фаучи, рече дека дневното зголемување на случаи на инфекција е најизразено во …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОВИД-19 – НОВИ ЖАРИШТА ВО АЗИЈА, пандемијата и понатаму трае: 6. лекции кои остатокот на светот може да ги научи за вториот бран на вирусот

По првиот бран на пандемијата на вирусот корона, Јужна Кореја и другите азиски земји брзо се соочија со нови жаришта, со кластери во ноќните клубови во Сеул, на руско-кинеската граница и на други места. Иако е рано да се извлечат заклучоци, дали остатокот од светот може да научи неколку лекции? …

Повеќе »

Министерството за здравство со апел: Граѓаните да ги почитуваат мерките за побрз излез од здравствената криза

Министерството за здравство апелира до граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот. На вчерашната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче потенцираше сите граѓани да даваат вистинити и точни информации на надлежните институции, а Министерството за внатрешни работи поинтензивно да врши контроли на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Филипче: „Го враќаме животот во нормала, само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри“

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизните, се враќа слободното движење, а наскоро ќе се отворат и границите. „Се отвораме како што тоа го прават сите земји околу нас и во светот. Сега сме исправени …

Повеќе »

ЗАКОНОТ И ПРОПИСИТЕ СЕ ИСТИ ЗА СИТЕ – ДРАМА НА ПРЕМИЕРОТ НА ХОЛАНДИЈА: Не можел да ја посети мајката која била на умирање поради мерките против корона!

Поради ограничувањата во движењето наметнати од пандемијата на коронавирус, холандскиот премиер Марк Руте не ја посети неговата мајка додека таа умирање… Ова го соопштил неговиот кабинет, изјавувајќи дека Руте ја почитувал забраната за посета на старечки домови. Мајката на премиерот Мике Рут Дилинг (96) починала во една од таквите институции …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВИЕТНАМ Е ШАМПИОН ВО БОРБАТА ПРОТИВ КОРОНА – На 95. милиони жители имаат само 288. заболени и без смртни случаи – Ова се нивните тајни!

Во почетокот на февруари, Виетнам донесе одлука, што во тоа време била драстична. Сите летови од Кина, Хонг Конг и Макао биле откажани поради загриженост за тоа што подоцна ќе биде наречено Ковид-19.. По три дена, донесена е одлука да престане да се издаваат туристички визи за жителите на тие …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОЛИЦАЈЦИТЕ ТЕПААТ И НИШТО НЕ ПРАШУВААТ: Вака во Германија „ги разбиваат“ демонстрантите пред Парламент!

Полицијата во Берлин во саботата уапсила околу 30. лица на протест против ограничувањата наметнати поради коронавирусот. Над 200. активисти и демонстранти го искористиле сончевото време во германската престолнина да се соберат пред зградата на германскиот парламент во знак на протест. Полицијата преку звучници објавила дека е надминат максималниот број од …

Повеќе »

(ВИДЕО) ШПАНЦИТЕ КОНЕЧНО НАДВОР! Можат да шетаат и вежбаат – на отворено:„Среќни сме, се чувствуваме слободно!“

Во Шпанија, во последните 24. часа починале 276. луѓе, додека според официјалните извештаи имало помалку од 1.500 ново заразени. Експертите проценуваат дека Шпанија го преминала врвот на епидемијата и дека владата постепено ги ублажува вонредните мерките. За прв пат после седум недели, возрасните граѓани на Шпанија можат повторно да трчаат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новинарка излестувала од плажа – гледачите не можеле да поверуваат кој и се придружил!

Новинарката која известувала од плажа на Флорида, која е отворена после карантинот не се изненадила кога и пристапил нејзиниот необичен соговорник, но нејзините гледачи сигурно да. Откако ја изговорила најавата микрофонот го предала на – Смртта.Или, барем така се чинело. Всушност, станува збор за локалниот адвокат Даниел Јулфилд кој на …

Повеќе »