Tag Archives: мерки

(ФОТО) ВАКА ВО ТАЈЛАНД ГЛЕДААТ НА ИДНИНАТА ВО ОБРАЗОВАНИЕТО – Враќање во школите после корона: Децата во стаклени боксови, спијат во кутии…

На Тајланд, некои основни училишта започнале со работа по прогласувањето на пандемија на вирусот корона. Во Бангкок, едно основно училиште не сака да презема ризици. Тие обезбедиле стаклени кутии во кои биле сместени децата за да се обезбеди дистанцата. Тајланд отворил некои училишта затоа што со месеци не е забележан …

Повеќе »

Хрватски епидемиолог: „Младите најчесто се заразуваат во ноќните клубови и на приватните забави!“

Младите во Хрватска се почесто заболуваат од вирусот на корона, а нови жаришта се ноќните клубови, забави за момчиња и девојки пред свадба, истакнуваат хрватските експерти. Откако вчера вирусот беше потврден кај осумнаесетгодишник, епидемиологот Динко Пантариќ рекол дека станува збор за уште еден случај на синдром на ноќен клуб. Според …

Повеќе »

ЗЕМЈА ЗА ПРИМЕР: Нов Зеланд веќе 100. дена нема ниту еден нов случај на корона вирус

Поминале сто дена откако на Нов Зеланд успеале да го сузбијат ширењето на коронавирусот. Животот во оваа земја се вратил во нормала. Ова се рефлектира во секојдневните активности – рагби натпреварите се играат пред голем број гледачи и луѓето ги посетуваат рестораните без страв од заболување од вирус, пренесува Асошиејтед …

Повеќе »

АВСТРАЛИЈА ВО БОРБА ПРОТИВ КОРОНА: За 2.700 случаи во државата Викторија не е познат изворот на инфекцијата, надлежните се загрижени!

Премиерот на државата Викторија во Австралија, Даниел Ендрјус изјавил дека изворот на инфекција е непознат за 2.700 случаи на ковид-19, поради што надлежните се многу загрижени. Вчера, во државата Викторија е забележан долгоочекуваниот пад на бројот на нови инфекции за еден ден – 397. нови случаи, но дури 17. смртни …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО АВСТРАЛИЈА – ВО ВИКТОРИЈА ВОЈСКАТА ГО ПРОВЕРУВА ПОЧИТУВАЊЕТО НА МЕРКИТЕ: Секој кој ќе ги прекрши правилата ќе добие „пеколна казна“ од 5.000 долари

Австралиската држава Викторија објавила дека ќе ангажира војска која ќе проверува дали луѓето ги почитуваат пропишаните мерки за самоизолација заради Ковид 19, и рекле дека секој фатен во кршење на овие правила ќе биде казнет со строги казни. Во Викторија, втората најнаселена држава во Австралија, во последните 24. часа се …

Повеќе »

СЗО: „Корона вирусот може да се победи само вака!“

Пандемијата на коронавирус, за време на која се заразени повеќе од 16. милиони луѓе, е веројатно најлошата глобална здравствена криза со која се соочи Светската здравствена организација, оцени денес директорот на таа агенција на Обединетите нации, Тедрос Гебрејесус. Тој на редовниот онлајн брифинг во Женева истакнал дека светот може да …

Повеќе »

РЕАЛНО – Што да правите кога повеќе не ви се живее, а морате да живеете: Совет на еден психолог!

Еднаш работев со личност која една година не можеше да најде работа. Добра личност, со добри квалификации, со богато искуство, но без работа …. Го прашав зошто не може да најде работа? Тој вели: Јас веќе не можам да замислам да поминувам низ тие силни кругови и разговори. Договор за …

Повеќе »

(ФОТО) И’ Нокаут на свирка, ама свирка на дистанца!

По одличната минатонеделна свирка на дистанца со Тамара, следува нова тура македонска музика – овој пат дружба со единствените Нокаут. View this post on Instagram About Friday night😍 We did it. Amazing gig after loooong time😍Thank u everybody for coming and respecting the rules ❤️ Photo @martintrajanovski Hair and makeup …

Повеќе »

КОВИД 19 ЈА НАПАЃА НАЈСЛАБАТА ТОЧКА ВО ТЕЛОТО НА МЛАДИТЕ ПАЦИЕНТИ: Опасниот вирус може да убие ако не се открие на време!

Луѓето на возраст над 20 години исто така имаат потешка клиничка слика, а кои и не знаат дека работата на некој нивент орган е нарушена сè додека новиот вирус не го ослабне целиот нивен организам. Деновиве на Балканот (Хрватска, БИХ, Србија…) расте бројот на луѓе со корона, а добар дел …

Повеќе »