Tag Archives: мерки

(ФОТО) БОРБА ПРОТИВ ТРЕТИОТ БРАН КОРОНА: Осло воведува најригорозни мерки до сега

Главниот град на Норвешка ќе ги затвори сите средни училишта и ќе ги ограничи приватните посети на две лица до почетокот на април, поради борба против ширењето на вирусот корона, изјавил денеска градоначалникот на Осло, Раимонд Јахансен. Нордиската земја одржува една од најниските стапки на инфекции во Европа, но сега …

Повеќе »

(ФОТО) Гејтс се вакцинирал – Открива кога ќе престане да носи маска

Милјардерот филантроп Бил Гејтс (65) ја примил втората доза на вакцина против корона, но рекол дека иако бил вакциниран, тој и понатаму ќе ги почитува епидемиолошките мерки како што е носењето маска. „Сакам да бидам пример за другите“, рекол Гејтс во интервју за апликацијата „Clubhouse“. „И покрај тоа што сте …

Повеќе »

СТРУЧНО СПИСАНИЕ: „За натамошниот ток на пандемијата можно е катастрофално сценарио!“

Науката досега открила многу за коронавирусот, но сè уште има многу непознаници, особено за понатамошниот тек на пандемијата. Сепак, познатото списание Lanset предвидува што не чека следно, а нивните прогнози не се многу охрабрувачки. Вакцинацијата против корона започна низ целиот свет, но тоа не значи дека кризата со ковид е …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВИЕ ДЕЛОВИ ОД ЕУ ПЛАНИРААТ ПОПУШТАЊЕ НА МЕРКИТЕ: „Мораме да мислиме на економијата и на психолошкиот аспект!“

Австрија, Данска и шпанската престолнина најавиле олеснување на мерките против ковид-19, иако остатокот од Шпанија и Европа воведуваат построги мерки за борба против третиот бран на инфекцијата. Австрија следната недела ќе го олесни заклучувањето и ќе премине на полициски час и ќе ги отвори училиштата, продавниците, музеите, галериите и зоолошките …

Повеќе »

Мрачно предупредување за новиот сој на корона

Данска се подготвува за следниот бран на коронавирус предизвикан од новиот вид. Данците се чини дека се подготвуваат за најлошото. Епидемиологот д-р Ерик Фејгл Динг сподели на Твитер изјава од Данскиот институт за истражување Statens Serum во која се наведува дека Центарот за контрола на болести на Данска смета дека …

Повеќе »

Видео за стрелањето и корона со денови ги забавува Хрватите

На социјалните мрежи се споделува видео, кое претставува пародија на Хрватите за кризата со корона во земјата и управувањето на актуелната влада со справувањето со пандемијата. Ова дело се потпира на прилично бизарен хумор додека говори за – пукањето, и првенствено е критика за начинот на управување со пандемијата на …

Повеќе »

Италијанците се изјасниле дали им е помило здравјето или личната слобода

Повеќе од половина Италијанци сметаат дека е правилно да се откажат од лична слобода со цел да се заштити јавното здравје, покажало, денес, истражувањето, кое сугерира дека владините мерки за борба против пандемијата ковид 19 сè уште имаат јавна поддршка. Околу 57,8 проценти од испитаниците се согласуваат дека владата треба …

Повеќе »

(ФОТО) Бојкотирате носење маски? Ако дојдете во овој град ќе ве казнат на НАЈЛУД начин!

„Срамот“ што најверојатно ќе ви се случи пред други луѓе ќе ве „убие“ Секоја од земјите во светот гледа во текот на 2020 година, да влијае на жителите да ги почитуваат мерките и правилата за време на епидемијата на коронавирус. Турција смисли многу интересен начин за „казнување“ на луѓето доколку …

Повеќе »

КОРОНАТА И ПОНАТАМУ БУКТИ ВО ЕВРОПА: Државите со строги мерки се обидуваат да се изборат со опасниот вирус – шпанија во карантин до јуни 2021.!

Додека експертите во Македонија предупредуваат дека епидемиолошката состојба е под контрола (и покрај големиот број на заразени и починати), земјите ширум Европа продолжуваат да се борат против новиот бран, кој беше посилен од очекуваното. Некаде мерките дадоа резултати, така што тие земји можат да се пофалат дека го оставиле врвот …

Повеќе »