Tag Archives: мерки

(ФОТО) Нејзините „мерки“ се 92-56-88, дали би рекле дека има 50 години? Но и деца…

Американската актерка, модел и поддржувач на здрав живот Бруки Бурк утре, 8 септември, ќе го прослави својот јубилеен 50 ти роденден. Таа е висока 173. сантиметри и тешка 50. килограми. Нејзините мерки се уште се совршени: 92-56-88. Таа се појави во списанијата Плејбој, Максим и ФХМ и е најдобар пример …

Повеќе »

МЗ: Најава за топлотен бран, препораки – како да се заштитиме

Согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи целата територија на Република Македонија во следните пет дена ќе биде зафатена од високи температури (од 29.07-01.08.2021 година – четврток до недела) во портокалова фаза и за нив важат објавените препораки од МЗ, за намалување на ризиците од високите температури …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новак изнел забелешки за мерките на Вимлбдон: „Не сакам ‘балон’!“

Новак Ѓоковиќ и се обратил на јавноста во празната конференциска сала пред Вимблдон, каде мерките ќе бидат ригорозни. Сите тенисери имаат можност да бидат присутни на турнирот со само три лица во штабот, мерките се строги во Англија, каде минатата година беше откажан Вимблдон. Preparations to make it three in …

Повеќе »

Реакција на Владимир Блажевски за работата на дискотеките и локалите:„Јавен апел од мене до Венко Филипче и комисијата да реагираат многу поригорозно кај сите оние кои ги прекршуваат дадените протоколи бидејќи поразот ќе биде заеднички“

„Вака сега да ви кажам нешто, а кој како сака нека го сфати од газдите на дискотеки, клубови и локали. Ние артистите бевме долго време затворени, а исто и вие и со причина, нормално. Сега кога не пуштија да работиме после 10 месеци, кога ни/ви дадоа некој понормални протоколи со …

Повеќе »

Словенија прогласила крај на пандемијата со корона вирус:„Завршено е!“

„Епидемијата на коронавирус заврши“, било речено денес на прес-конференцијата на словенечката влада. Сепак, дел од мерките ќе останат на сила. Тековните мерки ќе бидат во сила до четврток, а потоа тие можат да бидат преиспитани. Според словенечките медиуми, носењето маска ќе остане задолжително на затворени јавни простории, исто како и …

Повеќе »

Британскиот министер за здравство со предупредување: Овој вид е уште позаразен!

Министерот за здравство на Велика Британија Мет Ханкок денеска предупредил дека е рано да се каже дали ограничувачките мерки ќе бидат укинати на 21. јуни. И тоа е откако последните извештаи покажале дека новиот вид „делта“ е 40% позаразен од британскиот. Институтот за јавно здравје на Англија во четвртокот објави …

Повеќе »

Комисијата за зapaзни болecти донесе одлука: Еве кои се новите мерки и до кога ќе се продолжи полицискиот час

Министерството за здравство ја информира јавноста дека утрово на Комисијата за зapaзни болecти е донесена одлука до Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) да се достави предлог за понатамошно олабавување на рестриктивните мерки. Пандемиjaта стивнува и од недела во недела се намалува бројот на активни случаи. „Од 1 јуни, заштитните маски …

Повеќе »

„Синдромот на ковид анксиозност“ би можел да биде нов проблем

Научниците изразиле загриженост дека резидуалната анксиозност поради коронавирусот може да доведе некои луѓе да развијат компулсивни хигиенски навики што би можеле да ги спречат повторно да се интегрираат во надворешниот свет. Концептот за „синдром на ковид вознемиреност” први го теоретизирале Ана Никчевиќ од Универзитетот Кингстон и Маркантонио Спада од Универзитетот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најголем концерт од почетокот на пандемијата – Бенд свирел пред 50.000 луѓе

Додека остатокот од светот се бори со корона, затворање и физичко дистанцирање, групата Six60 синоќа настапила пред огромна публика од приближно 50.000 луѓе во Окланд. Во Нов Зеланд, луѓето повеќе не мора физички да се дистанцираат едни од други и да носат маски затоа што преку тековните мерки и политики …

Повеќе »