Tag Archives: ментално здравје

Три важни придобивки од одењето: Зошто е важно да бидете активни?

Важноста на одењето е голема за целокупната состојба на телото. Истражувањата покажуваат дека пешачењето може да согорува маснотии и да го подобри целокупното здравје. Постигнувањето одреден број дневни чекори помага да се подобри дневната физичка активност. Ако сакаме само да ја контролираме телесната тежина, одењето може да ни биде од …

Повеќе »

Совети за ментално здравје стари 400 години: Две работи се издвојувале

Приказни за здравјето на кои малку заборавивме. Роберт Бартон бил британски свештеник и академик кој во 1621 година го објави своето најпознато дело „Анатомијата на меланхолијата“, во кое ја објаснил улогата на оваа емоција во расположението на човекот. Бидејќи и самиот често доживувал меланхолични моменти, тој многу добро го познавал …

Повеќе »

(ФОТО) Принцот Вилијам загрижен дека Хари „ќе претера“

Принцот Вилијам е загрижен дека неговиот брат Хари може да отиде „чекор предалеку“ во неговите шокантни обвинувања против Кралското семејство, по последната епизода од неговата серија за менталното здравје. Еден пријател рекол дека војводата од Кембриџ изразил дека е „разочаран“ и „многу загрижен“ по последните „бомби на вистината“ на принцот …

Повеќе »

(ФОТО) На повидок нов скандал!? Хари снимил емисија со Опра, Лејди Гага, Глен Клоуз…! Принцот главен двигател, била вмешана и Меган!

Принцот Хари и водителката Опра Винфри ќе снимаат емисии за менталното здравје. Новиот проект што принцот Хари го започнал со водителката Опра Винфри привлече големо внимание во јавноста. Имено, станува збор за емисија за менталното здравје, во која принцот е еден од креаторите и извршните продуценти. Емисијата ќе се емитува …

Повеќе »

Дали конзумирате храна која го ЧУВА ПСИХИЧКОТО ЗДРАВЈЕ? Веднаш сменето го менито!

Зачувување на менталното здравје може да се постигне и со конзумирање здрава храна Внесувајќи храна во нашето тело, преку која ги исполнуваме основните потреби на организмот, можеме лесно да интервенираме во нашето здравје. Како прво, менталното здравје, објаснува психијатарот и нутриционист Ума Наидо, основач на првата Клиника за прехрамбена психијатрија …

Повеќе »

(ВИДЕО) Лејди Гага: „Секој ден размислувам за самоубиство!“

Во новото интервју за Си-Би-Ес, поп-sвездата Лејди Гага зборувала за своето ментално здравје, изјавувајќи дека хроничната депресија ја спречувала да го сними неодамна објавениот студиски албум „Хроматика“. Таа исто така изјавила дека размислува за самоубиство секој ден. „Тотално се откажав од себе. Мразам да бидам славна. Се чувствувам истрошено и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Достоинствен живот и социјална правда за лицата со ментални болести

Менталното здравје и благосостојба се од фундаментално значење за нашата колективна и индивидуална способност. Со цел да се зголеми степенот на едукација и информираност за менталното здравје, Асоцијација Мисла поддржана од Цивика Мобилитас, ја започнува „Кaмпањата за информирање на јавноста насочена кон овозможување достоинствен живот и социјална правда за лицата …

Повеќе »