Tag Archives: мелбурн

КОРОНА ВИРУС ВО АВСТРАЛИЈА – ВО ВИКТОРИЈА ВОЈСКАТА ГО ПРОВЕРУВА ПОЧИТУВАЊЕТО НА МЕРКИТЕ: Секој кој ќе ги прекрши правилата ќе добие „пеколна казна“ од 5.000 долари

Австралиската држава Викторија објавила дека ќе ангажира војска која ќе проверува дали луѓето ги почитуваат пропишаните мерки за самоизолација заради Ковид 19, и рекле дека секој фатен во кршење на овие правила ќе биде казнет со строги казни. Во Викторија, втората најнаселена држава во Австралија, во последните 24. часа се …

Повеќе »

(ВИДЕО) МЕЛБУРН ПОД КАРАНТИН: Никој не смее да излегува од дома 6. недели – освен под посебни услови!

После рекордно зголемување на бројот на заразени со корона вирусот, австралиската држава Викторија повторно ќе воведе карантински мерки во Мелбурн и уште една друга област, потврди премиерот Даниел Ендрус. Мерките за карантин ќе важат од утревечер и ќе бидат на сила шест недели. На граѓаните нема да им биде дозволено …

Повеќе »

(ВИДЕО) Запуштен стан од 40. квадрати претвориле во мал трособен стан

Малите станови се шармантни, интимни, лесни за одржување и совршени за заштеди на комуналии. Повеќето сопственици на мали станови се тешат со овие зборови, иако се свесни дека животот во мал стан е најмалку предизвик, особено кога станува збор за уредување на истите. Бидејќи немаат многу простор, не сакаат да …

Повеќе »

(ФОТО) И’ ИЗМАМИЛО НАСМЕВКА НА ЛИЦЕТО – ОТИШЛА НЕРАСПОЛОЖЕНА ВО СУПЕРМАРКЕТ: Додека пазарела налетала на ЕМОТИВНА ПОРАКА која СЕ’ и променила!

Одењето во супермаркет не мора секогаш да биде здодевно, а во тоа неодамна се уверила и Ребека од Мелбурн, кога минуваше покрај полиците со млечни производи. Наишла на трогателна порака која некој ја залепил на пакетче со сирење за тост. На девојката и се допаднала пораката, но подоцна успеала и …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЛУЧАЈНО ИЛИ НАМЕСТЕНО – Морбидна несреќа во Мелбурн:Камион удрил полициски автомобил а потоа се судрил со „Порше“ – Загинале четири полицајци!

Во судар помеѓу меѓу камион и полициски автомобил во Мелбурн загинале четири полицајци, објави АП. Камионот удрил во полицискиот автомобил, по што излетал од лентата и се судрил со „Порше“ кое налетало на него. Инаку, возачот на „Порше“ бил запрен 50.минути пред судирот поради пречекорување на брзината. После сударот, тој …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Татјана Лазаревска се јави од Австралија: „Во Мелбурн не е како во Македонија!“

„Генерално, овде во Мелбурн не е толку бурно како во Македонија. Постојано комуницирам со мојата мајка, со нашите блиски и навистина многу сме загрижени. Овде не е така, овде е порелаксирано“ Татјана Лазаревска, нашата фолкерка повеќе од пет години живее во Австралија заедно со семејството, сопругот Новица и синовите Стефан …

Повеќе »

(ФОТО) ШТО ЈАДЕЛ И ПИЕЛ ЃОКОВИЌ ЗА ВРЕМЕ НА ФИНАЛЕТО: Исхраната на Новак повторно го привлекла вниманието на јавноста – најинтересни шишињата со напитоци!

Осумкратниот шампион на Мелбурн, Новак Ѓоковиќ, до неговата рекордна титула дошол борејќи се со главоболка, вртоглавица, а при пружањето на медицинска помош лекарите утврдиле дека неговиот организам е дехидриран. Ден по финалето, медиумите, освен за историскиот успех, не пропуштиле да ги споменат и деталите за исхраната на Новак, па се …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДАЛЕКУ НО И МНОГУ БЛИСКУ: Македонче во Австралија ја пее песната “Нешто ќе те питам бабо”…и ужива!

На почетокот на февруари во Мелбурн традиционално се одржува манифестацијата „Сирулски средби“ кога често се изведуваат и македонски народни песни. Оваа година манифестацијата била одржана на 1. февруари а најголемото внимание го привлекол малечкиот Петар Дамчески кој ја исполнил песната „Нешто ќе те питам бабо“… Изведбата на малечкиот Петар била …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Новак Ѓоковиќ е (повторно) крал на Мелбурн и тенискиот свет!

Новак Ѓоковиќ е крал на Мелбурн! Српскиот тенисер ја освои осмата титула на Австралијан Опен откако во финалето го совлада Доминик Тим со 3:2. Ѓоковиќ уште еднаш потврди дека е непобедив во борбата за титула во Австралија. Ѓоковиќ во своето 26. големо финале дојде до 17. Грен слем во кариерата. …

Повеќе »