Tag Archives: меланом

(ВИДЕО+ФОТО) Ѕвезда на ТикТок починала на 27. години:„Не издржа!“

Уште една млада ѕвезда на Тик Ток ја загубила битката за живот… Кесиди Пирсон од Америка, стана позната на „Тик Ток“, бидејќи заедно со своите придружници сподели сеза нејзината борба против ракот и со тоа ги мотивираше сите луѓе кои се борат за живот. View this post on Instagram A …

Повеќе »

(ФОТО) Починал симпатичниот дедо Зоран кој преку ноќ станал хит на Инстаграм

Починал Зоран Станковиќ, симпатичниот дедо од Србија, кој стана хит на Инстаграм во 2019. година. „По долга борба со меланом, Зоран Станковиќ почина на 29. јули. Ви благодарам на сите што ги направивте неговите последни две години од животот посебни и што бевте со него. Почивај во мир, драг тато”, …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ – Кафето го намалува ризикот од меланом

Со зголемување на внесот на кафе, можете да го намалите ризикот од развој на најопасната форма на рак на кожата… Студијата на американски научници, чии резултати беа објавени во „Journal of the National Cancer Institute” (Журнал на Националниот институт за рак), открива дека со зголемување на внесот на кафе, можете …

Повеќе »

Научниците откриваат што влијае на развојот на ракот, проверете дали сте во ризичната група…

Четириесет отсто од случаите на карцином и исто толку смртни случаи од последиците на оваа болест можат да се избегнат или намалат кога би се применила соодветна превентивна стратегија, покажале резултатите од истражувањето на американските научници објавени во медицинскиот магазин „CA: A Cancer Journal for Clinicians“. Околу 42. отсто од …

Повеќе »