Tag Archives: мека

(ВИДЕО+ФОТО) Рецепт на денот: Куглоф пита со месо: Проверено добар рецепт!

Мека, зачинета, совршена… Потребно е: 500 г. тенки кори 2 – 3 јајца 3 лажици гриз 300 – 400 г. мелено месо 200 мл јогурт 200 г. кисела павлака 1 главичка кромид масло сол, црн пипер Подготовка: на масло пропржете го ситно сечканиот кромид, додајте сол и црн пипер, па …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брза и вкусна пита

Кога еднаш ќе ја пробате ќе ја правите уште 100 пати. Неверојатно е мека, сочна и вкусна, посебно со јогурт. Идеална е за брза вечера или појадок… Состојки: 3 јајца 1 лажичка сол 1/2 лажичка црн пипер 2 лажици кисела павлака 100 мл масло 200 мл јогурт 6 лажици брашно …

Повеќе »

(ВИДЕО) Идеален рецепт за посна слава – Риба на манастирски начин: Свежа и вкусна и наредниот ден!

Уживајте во ароматичниот вкус на ослиќ печен во рерна Потребно е: 3 парчиња ослич, 1 главичка лук, сончогледово масло, свеж магдонос, суви зачини: оригано,босилок, копар, маслиново масло. Подготовка: сувите зачини измешајте ги и убаво распоредете на рибата исечена на парчиња. Оставете барем два часа да отстои во фрижидер. Потоа рибата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шубара торта: Сочен десерт кој се топи во уста!

Комбинација од натопени чоколадни корички, млечен фил со арома на ванила и бело чоколадо, чоколадна глазура и кокос… Сочна торта која се топи во уста. Многу сличен рецепт по кој се прават и оние мини шубари или руски капи, па ако ги сакате и оваа торта ќе ви биде омилена. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Посна листеста погача

Утре е слава. Утре половина Македонија слави Свети Никола.Доколку сакате нешто ново можете да ја подготвите оваа погача која изгледа комплицирано но всушност е едноставна и брза. Потребно е: 300 мл вода 30 г квасец 1 лажица шеќер 150 – 200 г посен маргарин 600 – 700 г брашно масло, …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Жу жу погача“ за сите прилики!

Погача за слави и разни прилики, но може и за секој ден. Се замесува и формира брзо, единствено што е потребно време да се испече. Многу мека, воздушеста одвнатре, од надвор крцкава и со убав изглед. Можете да ја печете во поголема тава – тогаш е пониска но најубаво е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Монте торта – совршено креместа торта која се топи во уста!

Еве предлог за рецепт за кремаста и вкусна „Монте торта“ која бргу се подготвува. Потребно е: Подлога: 6 белки 6 лажици шеќер 6 лажици брашно 2 лажици масло 100 г сечкани ореви Фил: 1 литар млеко 4 – 6 лажици шеќер 2 кесички ванилин шеќер 6 жолчки 1 лажица нишесте …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Рецепт на денот: Куглоф пита со месо: Проверено добар рецепт!

Мека, зачинета, совршена… Потребно е: 500 г. тенки кори 2 – 3 јајца 3 лажици гриз 300 – 400 г. мелено месо 200 мл јогурт 200 г. кисела павлака 1 главичка кромид масло сол, црн пипер Подготовка: на масло пропржете го ситно сечканиот кромид, додајте сол и црн пипер, па …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Путер пита

Секоја домаќинка има семеен рецепт за пита кој се пренесува од генерација на генерација. Овојпат ви донесуваме рецепт за путер пита… Потребни состојки: 15-16 кори спанаќ 200гр сирење 300гр брашно 300гр квасец 1 кисела вода 300мл зејтин 100мл млеко 200мл јајца 2 шеќер 1 лажичка сол 2 лажички путер 120гр …

Повеќе »