Tag Archives: маврово

Лозано и бендот со двочасовен концерт во Маврово на 2-ри август!

Миленикот на публиката, еден од нашите најпопуларни пејачи, Влатко Лозаноски – Лозано за празникот „2-ри Илинден“ ќе настапи во Маврово. Поточно, Лозано заедно со својот бенд ќе одржат двочасовен концерт во ексклузивниот ресорт „Радика“, а гости се очекуваат од повеќе градови на нашата земја, со оглед на тоа дека овој …

Повеќе »

(ФОТО) Нов, голем мурал, во Маврово пренесува мoќна порака за заштита на Планетата Земја

Денот на планетата земја, 22 Април, оваа година Halkbank го одбележа со едно храбро, креативно уметничко дело кое ќе ја краси околината на Маврово. Во соработка со познатиот уметник „Пијаниста”, кој е широко препознаен по своите креативни, иновативни и наградувани дела , овојпат Халкбанк постави нов мурал на вкупна површина …

Повеќе »

СИНОЌА СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИ МАКЕДОНИЈА: Серија потреси – епицентарот кај Мавровскоро езеро

Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала синоќа е регистриран во Македонија, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Според ЕМСЦ, епицентарот на земјотресот е регистриран на 67. километри југозападно од Скопје. Felt #earthquake (#земјотрес) M4.9 strikes 67 km SW of #Skopje (North Macedonia) 4 min ago. Please report …

Повеќе »

Тлото во Македонија не се смирува – регистриран нов силен земјотрес

Нов земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтер во 15.25 часот повторно ја погоди нашата земја. Земјотресот што се почувствува попладнево во 15.25 часот е повторно од епицентралното подрачје Гостивар – Тетово со епицентар на 50 километри југозападно од Скопје и со локална Рихтерова магнитуда 5.0, соопшти Сеизмолошката опсерваторија. …

Повеќе »

ОФИЦИЈАЛНО: Земјотресот утрово со јачина од 5,0 степени според Рихтер

Силниот земјотрес кој утрово ја разбуди Македонија бил со јачина од 5.0 степени Во 4 часот и 54 минути, на цела територија на Македонија е почувствуван силен земјотрес. Според информациите од сеизмолошката опсерваторија при ПМФ станува збор за земјотрес со јачина од 5.0 степени по Рихтер. Епицентарот на земјотресот е …

Повеќе »

Земјотрес ја разбуди Македонија: Епицентарот близу Вруток!

Утрово пред 5. часот силен земјотрес ги разбуди македонските граѓани. Според првите информации земјотресот е со епицентар во Националниот парк Маврово, поточно близу Вруток… Според Германскиот истражувачки центар за Геологија (ГФЗ) земјотресот бил со јачина од 5,5 степени, на длабочина од 10.километри. Точната магнитуда, епицентарот и длабочината ќе можат да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пролет во Маврово:Убавини како од разгледници!

Кој тоа вели дека Македонија нема свои убавини. Една од нив е Маврово и околината, а велат дека е посебно убаво кога ќе дојде пролет… „Пролет во Мавровијата – во Мавровскиот регион пролетта се рачуна дојдена кога превојот на Царевец на патот кон Галичник ќе биде отворен. Снежните ѕидови некогаш …

Повеќе »

(ФОТО) Ева Заева навистина знае да ужива: Со дечкото, Душко Чифлиганец, престојува на Бали!

Внуката на премиерот Зоран Заев,Ева, со својот дечко Душко Чифлиганец, одлучија да избегаат од стандардите и дел од летото да минат на Бали, во Индонезија. Но, не се упатија само на плажите, туку посетија храмови, оризови полиња… Our super monday in #bali 🌴❤️ A post shared by Eva Zaeva (@evazaeva) …

Повеќе »