Tag Archives: мастерс лондон

Федерер: „Победата против Новак може да се смета дупло!“

Швајцарецот Роџер Федерер изјави дека може да смета двојна победа против Новак Ѓоковиќ, бидејќи самиот докажа дека во своите (38) години е способен да го победи најдобриот на светот. Федерер го победи Ѓоковиќ во последната рунда  го елиминираше српскиот тенисер од групната фаза на Фајнл-мастерот, и си обезбеди место во …

Повеќе »

(ФОТО) Роџер Федерер подобар од Ѓоковиќ – заврши лондонскиот сон!

Во меч кој траеше само 74. минути, Роџер федерер го совлада Ѓоковиќ со 2:0 (6:4, 6:4) и го заврши неговиот сон за враќање на првото место на АТП листата како и освојување на уште една титула на завршниот Мастерс, со што ќе се изедначеше со славниот Швајцарец. И’ според признание …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ништо од шестата титула на Ѓоковиќ, Зверев влезе во историјата!

Германецот Александер Зверев е шампион на Завршниот мастер турнир во Лондон. До најважната победа 21. годишниот тенисер дојде победувајќи го Новак Ѓоковиќ со 6:4, 6:3. Со 21. година Германецот стана најмлад тенисер кој триумфираше на последниот турнир во сезоната, уште од Ѓоковиќ во 2008. година. Претходно Зверев стана прв Германец …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Зверев е прв финалист во Лондон откако го надигра Федерер

Германскиот тенисер Александер Зверев е првиот финалист на завршниот Мастерс турнир во Лондон откако во полуфиналето беше подобар од Роџер федерер во два сета – 7:5, 7:6. Во првиот сет и двајцата тенисери лесно ги освојуваа своите гемови се’ до 6:5 за Зверев кога успеа да направи брејк без загубен …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ќе гледаме финале Ѓоковиќ – Федерер?

Денес на програмата се полуфиналните дуели на Завршниот Мастерс во Лондон – од 15. часот се состануваат Роџер федерер и Александер Зверев, а од 21. часот играат Новак Ѓоковиќ и Кевин Андерсон. Две „посластици“ кои ќе можете да ги следите на каналите на Спорт клуб. Роџер Федерер – Александер Зверев …

Повеќе »

(ФОТО) Завршен Мастерс во Лондон: Надал во групата Сампрас, Федерер е фаворит во групата Бекер

Започнувајќи од недела, најдобрите светски тенисери ќе го играат завршниот Мастерс турнир во Лондон кој традиционално во изминативе неколку години се одржува во „О2“ арената.Како што беше најавено, на четири дена пред почетокот на спектаклот беше одржана ждрепката по која најдобро рангираните осум тенисери беа сместни во две групи. Овојпат …

Повеќе »