Tag Archives: маснотии

НЕКОЛКУ СОВЕТИ – Прехранбени навики кои ќе го забрзаат согорувањето на масните наслаги

Се подразбира дека е невозможно да се согорат масните наслаги „преку ноќ“. Сепак, постојат неколку навики во исхраната кои можете да ги користите за значително да го забрзате овој процес. Висцералните масти се голем проблем за многу луѓе кои се обидуваат да изгубат на тежина. Овој вид на маснотии се …

Повеќе »

Откритие на лекарите: Виаграта всушност спречува 5. сериозни болести

Виаграта (силденафил цитрат) е позната по лекување на еректилна дисфункција, но лекарите велат дека може да има некои многу неочекувани позитивни ефекти.Истражувачите открија дека иако Виагра може да помогне во заштитата на срцето од хемиски предизвикан стрес, силденафил ефикасно ја кочи хемиската стимулација на срцето.„Да се ​​знае повеќе за ефектите …

Повеќе »

РЕЗУЛТАТИТЕ ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВАТ – САМО ИЗМЕШАЛА ОЦЕТ, ЛИМОН И ВОДА: Откако ќе ја пробате, никогаш повеќе нема да престанете да ја користите оваа корисна смеса!

Мора да го пробате ова… Секоја домаќинка добро знае колку е тешко да се отстрани маснотијата од рерната, од шпоретот и другите кујнски елементи. Пржената храна можеби е вкусна, но отстранувањето на нејзините траги по подготовката воопшто не е забавно. Затоа најдовме одлично решение и што е најважно природно. Доколку …

Повеќе »

ВИШОК МАСНОТИИ ВО КРВТА: Еве кои намирници можат да го намалат лошиот холестерол

Размислете да ги вклучите во вашето дневно мени. Лошиот холестерол (ЛДЛ) во телото обично се акумулира со текот на годините, по што постои голема можност да му наштети на вашето тело. Премногу лош холестерол се акумулира во крвните садови и може да доведе до зачепување. Постојат одредени намирници кои можат …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) МЕД И ЦИМЕТ за слабеење и исфрлување на отрови: Еве како да го подготвите овој моќен напиток

Разменувајќи искуства со колешката за детоксикација на телото, дознав за нејзиниот „таен“ метод кој, како што ми објасни, редовно го практикува и се чувствува (и изгледа) фантастично. Тајната е во моќната комбинација на мед и цимет. Заедно, овие две состојки се одлични за слабеење, особено во пределот на стомакот, бидејќи …

Повеќе »

Ова е најнездравата храна за вашето срце по 50-тата година, тврдат диететичарите

Кога ќе наполните 50. години, најверојатно ќе почнете повеќе да се грижите за своето срце. Ова има смисла кога знаеме дека срцевата слабост е водечка причина за хоспитализација кај возрасни постари од 65. години. Според Американската фондација за срце, 50-тите и 60-тите се години кога луѓето добиваат тежина, особено во …

Повеќе »

Оваа намирница содржи витамини Д и Б, но мора да бидете внимателни и да ја јадете умерено

Мора да најдете рамнотежа Сирењето е здрав и омилен производ на многумина, кој се консумира во секојдневните оброци, а особено е корисен во зима. Сепак, малкумина знаат дека тоа има и негативни страни. Рускиот диететичар и нутриционист Андреј Бобровски открива што ќе се случи со телото ако го јадете секој …

Повеќе »

Совети за исхрана на најздравите луѓе во светот

Жителите на островот Окинава се сметаат за најдолговечни луѓе во светот, чии животни навики и исхрана исто така влијаат на тоа дека се најздравите луѓе на планетата. Жителите на Окинава на прв поглед изгледаат различно од другите Јапонци – тие исто така имаат различни обичаи и јадат многу различна храна, …

Повеќе »

ЕВЕ КАКО ЗА САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ ДА ГИ ИСЧИСТЕТЕ МАСНОТИИТЕ ОД ШПОРЕТОТ: Веќе имате се во кујната, а овие совети ќе ви ја олеснат работата!

За време на готвењето, шпоретот е тој што најмногу се валка и добива дамки од маснотии и остатоци од храна. Еден од најважните чекори во чистењето на шпоретот е да не дозволите нечистотијата да стои и да се акумулира долго време. Постојат неколку едноставни начини како совршено да го исчистите, …

Повеќе »