Tag Archives: маслиново масло

Морската сол ги спасува ноктите, а со три капки лимон ќе се случи чудо

Кршливи нокти држете во солена вода со малку сок од лимон. Ако некој ви спомне лимон, маслиново масло и морска сол, најверојатно прво ќе помислите на медитеранската исхрана, но овие состојки се идеални и за нега, особено за суви нокти склони кон кршење. Доволно е да капнете малку масло врз …

Повеќе »

(Рецепт) Замрзнете и зачувајте ги СВЕЖИТЕ БИЛКИ во маслиново масло!

Сочувајте ги коцките за зима и додадете арома на свежи билки кога ви се најпотребни. Дали користите замрзнувач за чување билки, зеленчук или овошје? Замрзнувачот може да биде моќен начин за чување на вашите омилени билки за подоцнежна употреба. Песто, пире од јагоди, супа од домати – скријте ги сега …

Повеќе »

Помош од природата: Заштитете се од комарците!

Покрај непријатното чешање и црвенило, каснувањето од комарци може да предизвика алергиски реакции Маслиново масло Омилени места за собирање комарци се површините на водата. За да ги избркате комарците, ставете сад со вода и неколку капки маслиново масло кое ќе остане незабележливо а ќе ги одбива натрапниците. Јаболков оцет Еден …

Повеќе »

Ослободете се од брчките на природен начин со намирници од кујната

Брчките се голем проблем за жените, а најдобриот начин да се ослободите од нив се наоѓа во вашата кујна Постојат неколку начини кои можат да ви помогнат да го подмладите лицето, без да купувате скапи производи. Смеса од белки Одделете ги белките од жолчките и изматете крем од белките. Нанесете …

Повеќе »

7. причини поради кои е добро да се пие МАСЛИНОВО МАСЛО на ПРАЗЕН СТОМАК

Повеќето од нас користат маслиново масло како додаток на јадењата, сепак, се користи на празен стомак а придобивките се многубројни. Повеќето луѓе користат маслиново масло за готвење и салати, но всушност, ако го пиете, ќе добиете максимална корист од тоа. Познато е по неговите позитивни ефекти врз срцето, но чудата …

Повеќе »

Зошто секое утро треба да се зема една лажица МАСЛИНОВО МАСЛО? Позитивни ефекти за целиот организам!

Повеќето луѓе маслиново масло користат за готвење и салати, но всушност, ако го пиете, од него ќе добиете максимална корист. Познато е по своите позитивни ефекти врз срцето, но чудата што може да ги направи за вашето тело одат далеку од тоа. Ја трансформира кожата Маслиновото масло е неопходна состојка …

Повеќе »

ЈАК ИМУНИТЕТ – РЕЦЕПТ НА АКАДЕМИК што вреди како злато: РУСКА енергетска бомба која го чува организмот од ВИРУСИ!

Традиционалните народни лекови од руската алтернативна медицина откриваат уникатни рецепти засновани на најздрави намирници Вирусите, настинките и грипот доаѓаат со првите постудените денови, кога сме особено чувствителни и имунитетот е значително нарушен. Во претстојниот период, особено за време на глобалната пандемија на корона вирус, лекарите препорачуваат да го зајакнеме организмот, …

Повеќе »

(Рецепт) Домашен мелем од само 3. состојки: Длабински ја хидрира кожата и може да спречи настанување на стрии!

Користете го овој мелем превентивно за да спречите настанок на стрии Стриите се оштетување на сврзното ткиво што се јавува поради брзото истегнување на кожата, а може да се дефинираат и како лузни. Стриите најчесто се појавуваат на местата на телото кои се најмногу изложени на истегнување, како што се …

Повеќе »

(Рецепт) ПРАКТИЧНО – Академик Људмила преку зима редовно ја користи руската БОМБА за имунитет!

Руската енергетска бомба штити од сите вируси. Руската алтернативна медицина нуди народен лек, а академик Људмила Григоријевна Пучко потсетува на рецепт кој на прв поглед комбинира скоро некомпатибилни природни состојки а всушност го обновува целиот организам. Ако често сте преморени и се чувствувате како да немате доволно енергија, тоа е …

Повеќе »