Tag Archives: маслиново масло

Експертите велат дека овие 6. намирници треба да ги јадете секој ден

ЕКСПЕРТИТЕ сугерираат дека постојат одредени намирници кои луѓето треба да ги јадат секој ден. Тие вклучуваат посни протеини и разновиден зеленчук. Дополнително, вклучувањето на намирници како маслиново масло, јаткасти плодови и бобинки може да им помогне на луѓето да го намалат ризикот од одредени хронични состојби. Многу луѓе често ги …

Повеќе »

ПРЕВЕНТИВА – Овие намирници ги чистат крвните садови: Намалете го ризикот од срцев удар и мозочен удар со вашата исхрана

Овие намирници можат да ви помогнат да го намалите нивото на маснотии во крвта што може да доведе до мозочен и срцев удар… Кардиоваскуларните болести го заземаат неблагодарното прво место според бројот на животи што ги земаат на годишно ниво. Според подароците на Американскиот центар за контрола и превенција на …

Повеќе »

Витаминска бомба: Најдобра салата за зајакнување на имунитетот

Салата за зајакнување на имунитетот Во последно време видовме колку ни е потребен силен имунитет. Јадете ја оваа салата колку што е можно почесто и ќе бидете поздрави од било кога. Потребно е: 1 големо цвекло 1 голем морков 3 чешниња лук 1 лимон малку ореви маслиново масло сол и …

Повеќе »

ПРОБАЈТЕ И ВИЕ – Користете го овој трик за да препознаете дали маслиновото масло е квалитетно и чисто

Ако често се двоумите за тоа кое маслиново масло да го купите и како да знаете дали е квалитетно и чисто, лесно можете да го препознаете користејќи едноставен трик. Иако на повеќето луѓе сите шишиња маслиново масло изгледаат исто и ќе верувате во она што го пишува на етикетата, експертот …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) НА 45. ГОДИНИ ИЗГЛЕДААТ КАКО ДА ИМААТ 25.: Арапските жени се колнат дека овој рецепт им носи виталност и младост

На Исток народната медицина се пренесува од колено на колено и е многу ценета Овој „еликсир“ се зема двапати годишно, а делува така што целосно го подмладува телото, тврдат арапските жени. За да го направите овој еликсир ви треба: 100 мл сок од лимон; 200 грама мед; 50 мл маслиново …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Потребни ви се само две состојки: Фантастичен домашен рецепт за пилинг кој го уништува целулитот

Во вечната борба против целулитот, идеално е да правите пилинг еднаш до двапати неделно. Ги отстранува мртвите клетки и ја подобрува циркулацијата, а на кожата која е негувана и затегната, целулитот е помалку видлив. Пилингот е и одлична подготовка за нанесување антицелулитни креми, а во комбинација со масажа дава одлични …

Повеќе »

Дали маслиновото масло е толку добро за нас? Еве околу што расправаат експертите

ЕКСТРА девственото маслиново масло е омилено меѓу најдобро оценетите исхрани во светот, медитеранската исхрана. Не само што дава посебен вкус на храната, туку се наметнало како суперхрана во научните студии. Истражувањето објавено во New England Journal of Medicine, BMJ и The Journal of the American College of Cardiology го поврзува …

Повеќе »

Што се’ позитивно се случува во телото од маслиновото масло

Покрај тоа што е вкусно и одличен додаток на јадењата, маслиновото масло има многу здравствени придобивки. Имено, тој е богат со здрави мононезаситени масти. Луѓето од Медитеранот имаат навика наместо путер или свинска маст да јадат многу маслиново масло и други здрави масти, па затоа се главно поздрави и живеат …

Повеќе »

ТРОШЕТЕ ГИ ДОДЕКА ГИ ИМА – ШТЕТА Е ДА СЕ ФРЛА ХРАНА: Намирници кои не се за во канта за ѓубре – ова можете да го јадете и ПОСЛЕ ПОМИНУВАЊЕ НА РОКОТ НА ТРАЕЊЕ!

Не постои човек кој барем еднаш во животот не помирисал храна за да провери дали одредена намирница е расипана или се уште може да се користи. Секако, кога станува збор за безбедноста на храната, секогаш треба да внимавате, особено ако се работи за дете, постара личност, трудница или ако сте …

Повеќе »