Tag Archives: маслинки

ЕЛИКСИР ЗА ЗДРАВЈЕ – Ниту еден лек не и е рамен: Оваа билка спречува стареење, го чува срцето и намалу ризик од рак!

Не ја нарекуваат без причина чувар на здравјето на целиот организам Маслинките не се без причина омилени на многу луѓе. Докажано е дека тие се една од највредата и најкорисна намирница што можеме да ја внесеме во организмот. Редовната потрошувачка ќе има многу позитивен ефект врз целото тело. За почеток, …

Повеќе »

(ФОТО) Посни бомбици со сусам и маслинки

Потребно е: 500 г компири варени во лушпа 100 г посен маргарин сол, црн пипер 100 г црни и зелени маслинки 100 г на суво испржен сусам Подготовка: компирите сварете ги во лушпа, излупете и испасирајте заедно со маргаринот, убаво измешајте. Најдобро е смесата да отстои преку ноќ во фрижидер, …

Повеќе »

(ФОТО) 5 рецепти за посни предјадења

Бомбици со маслинки Состојки: 500 г компири 100 г маргарин 100 г посен кашкавал сол, црн пипер маслинки сусам Подготовка:компирите сварете ги како за пире, испасирјте, додајте маргарин, рендан кашкавал, сол и црн пипер. Изладете па правете топчиња и во секоја ставајте по една маслинка без коска. Обликувајте ги топчињата …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Австралиски хроно леб на Лореин Паскал

Лореин Паскал е британска готвачка која има издадено повеќе готвачи, но има и свои емисии на каналот 24kitchen. Потребно е: 350 г. брашно од спелта, или интегрално пченкарно 50 г. ’ржано брашно 50 г. брашно од хељда 1 лажичка иситнет рузмарин 1 лажичка морска сол 1 лажичка провансалски зачини, мешавина …

Повеќе »