Tag Archives: марс

(ВИДЕО) ЧЕСТИТАЛ И СИ ЏИНПИНГ: Кинеската сонда слетала на Марс

КИНЕСКО вселенско летало денес успешно слета на површината на Марс, со што Кина стана втора земја по САД што го стори тоа. Tajnven-1 го спуштил роверот на ледениот дел од Марс познат како Утопија Планитија, и станал првото кинеско вселенско летало на таканаречената Црвена планета, објави државната новинска агенција Ксинхуа. …

Повеќе »

Роверот на Марс ги направил првите 5. грама кислород

Роверот „Prezervans“ на НАСА трансформирал јаглерод диоксид од атмосферата на Марс и го претворил во кислород, што е прва трансформација направена на друга планета, објави НАСА. „Ова е клучен прв чекор кон претворање на јаглерод диоксид во кислород на Марс“, изјавил во средата Џим Ројтер, еден од помошниците директори на …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Ме слушате ли: Ова сум јас додека се возам преку камења на Марс!“

НАСА објави уште една аудио-снимка на роверот „Perseverans“ (Упорност), кој е во мисија на Марс веќе еден месец, скоро еден месец откако го добивме првото видео и звук од оваа планета. Станува збор за звук од Црвената планета. Постои бучава и зуење, кои роверот ги произведува со своите тркала додека …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Пристигнале нови фотографии од Марс: Роверот „Истрајност“ ги испратил првите панорамски призори на „Црвената планета“!

Роверот на НАСА „Истрајност“ ја испратил првата панорамска слика со висока дефиниција од површината на Марс на Земјата, објави американската агенција за истражување на вселената. Фотографијата што го опфаќа целиот круг е составена од 142 слики направени на 21. февруари од камерата „Масткем-з“. Сликата покажува пуста област со геолошки формации, …

Повеќе »

РОВЕРОТ НА НАСА УСПЕШНО СЛЕТАЛ НА МАРС: Се спуштил на кратерот кој е наречен по општината Језеро (БИХ)

Роверот на американската вселенска агенција НАСА „Perservance“ (Упорност) успешно слетал на Марс, како дел од мисијата што треба да открие дали на таа планета некогаш имало живот. Леталото слетало автономно а при влегувањето во атмосфератапо неколку минути биле активирани падобраните. Според планот, „Perservance“ слета на кратерот именуван по општина Језеро …

Повеќе »

(ФОТО) Вака изгледа Марс: Кинеската сонда испратила фотографии!

Кинеското вселенско летало Тијанвен-1 ја испрати својата прва слика од Марс на Земјата, објави Кинеската вселенска агенција, додека мисијата се подготвува да слета на планетата подоцна оваа година. Вселенското летало, кое беше испратено во вселената во јули, истовремено со американската мисија, треба да влезе во орбитата на Марс околу 10. …

Повеќе »

Неверојатен чекор на човештвото: Пронајден начин на Марс да се создаде кислород!?

Во мисија со висок ризик, за која ќе бидат потребни околу пет години, НАСА сака да слета тим на астронаути на Марс, по 2030, година така што тие ќе прават кислород на Црвената планета. За да ја одржи мисијата функционална, нема да има доволно залихи со кислород зкој ќе го …

Повеќе »

(ВИДЕО) Дали тука некогаш ЌЕ ИМА ЖИВОТ: Погледнете спектакулана снимка на КРАТЕР ПОЛН СО ЛЕД на Марс!

Неверојатното видео е всушност мозаик од снимки од површината на овој кратер направен со стерео камера со висока резолуција за да се создаде 3Д приказ… Европската вселенска агенција објави спектакуларна слика на кратер на Марс што може да овозможи човечко населување и да биде извор на вода за човечка колонија …

Повеќе »

(ФОТО) На Марс откриени древни пирамиди:„Ги користеле интелигентни видови!“

И покрај фактот дека не постојат валидни докази за живот на вонземјани, ентузијасти од НЛО ширум светот сè уште веруваат дека не сме сами во вселената. Марс е една од омилените дестинации за ентузијастите на НЛО да бараат докази за туѓи цивилизации. Двете пирамиди се наоѓаат близу едни до други …

Повеќе »