Tag Archives: мароко

ПОЧИНАЛ МАЛИОТ РАЈАН (5) ОД МАРОКО: Момчето починало само половина час откако било спасено

ПЕТГОДИШНИОТ Рајан од Мароко, чие спасување од бунар длабок 32. метри траело четири дена, починал само половина час откако бил спасен. Според Ал Џезира Мароко, пристигнала официјална информација дека момчето не ја преживеало операцијата. Потсетуваме дека момчето поминало четири дена во бунарот. Спасувачите попладнето успеале да ископаат тунел до него, …

Повеќе »

(ФОТО) Човекот кој спасил бебе на мигранти открива:„Не знаев дали е живо!“

Херојот на денот се вика Хуан Франциско Ваје (41). Тој е член на поморската служба на Цивилната гарда кој извади мало бебе од морето, дете на еден од мигрантите кој се обиде да влезе во Шпанија од Мароко. Фотографија на која држи бебе над водата додека се обидува да ја …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДА НЕ ВИ СЕ ВЕРУВА: Жена избегала од болница пред породување, а ПОСЛЕ 46 ГОДИНИ ДОКТОРИТЕ ЈА ОТВОРИЛЕ И ПРОНАШЛЕ БЕБЕ!

Случајот со жена од Мароко, Захра Абуталиб, е сигурно еден од најневеројатните во историјата на медицината. Уште во 1955. година, Захра чувствувала болка и почнала да се породува во мало село во близина на Казабланка. Породувањето траело 48 часа, но бебето не се родило. Потоа била пренесена во болницата каде …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Наместо интервју – Кристина Палија искрено: „Најлошо е кога дома не ве ценат а признаваат во светот!“

Интернационалниот фестивалот „Ентреритмос“ во градот Лараш во Мароко, традиционално се одржува долги години, а целта им било претставување на културните разлики на народите од различни земји. Меѓу редовнитеучеснички од Македонија е Кристина Палија која ревносно ги пренесува своите уметнички знаења пред колегите од цел свет и публиката во Мароко. На …

Повеќе »

СВРШЕНИЦАТА САКА ДА БИДЕ СОПРУГА – КРИСТИАНО ЗАКАЖАЛ ТАЈНА ВЕНЧАВКА: Георгина „полудела“ после прегратката на Роналдо со бившата па бара БРАК!

Кристиано Роналдо и Георгина Родригез закажале тајна венчавка ни помалку ни повеќе туку во – Мароко! Така, барем, напишале италијанските медиуми, додека шпанските и португалските го пренеле со молскавична брзина, повикувајќи се на информациите на списанието „Новела 2000“, кое ги ставила на насловната страница. #Ronaldo Denies Secret Marriage With #GeorginaRodriguez …

Повеќе »

(ВИДЕО) Среде Мароко ечеше „Земјо македонска“: Каков дочек за нашите претставнички на светскиот фестивал!

Триото „Divine“ кое го чинат Кристина Палија, Памела Велкова и Александра Трајкова учествуваа на Интернационален фестивал во Мароко, а дочекот бил фантастичен… Нивниот колега Мике Монатаро од Франција кога ги видел дека пристигнуваат пред концертната сала им ја засвирел „Земјо македонска“ на кавал, а нашите три претставнички немале што освен …

Повеќе »

(ФОТО) Најубави градини на светот: 5. места на кои ќе останете без текст

Човекот со векови создавал градини. Некои од најстарите биле посветени на боговите на Вавилон, Грција, Египет и Персија, а денес сведочиме на десетици различни типови, намени, видови, во зависност од континентот, парите и идеите. Богатите кралеви и кралици создавале градини исполнети со шарени, ароматични цвеќиња, во придружба на вода во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Добра лекција: Го обвинила сопругот за тепање а потоа камерите откриле што навистина се случувало во лифтот!

Разочаран маж од Сиднеј сака жена му да биде протерана од Австралија откако на полицијата и кажала дека тој ја истепал, а надзорните камери откриле дека сама си го направила тоа. После осум месеци среќен брак, Фаисал почнал да се сомнева во мотивациите на својата мароканска сопруга Асме и да …

Повеќе »

(ФОТО) Дуо „Грациозо“ на фестивал во Мароко: Двете ентузијастки ја освоија публиката, а беа наградени и со плакета!

Не ретка е појавата дека своите уметници не ги почитуваме доволно, на наши простори. И, потоа ќе не изненади некоја вест дека постигнале успех во меѓународни рамки и некако – се’ се менува… Двете дами – Кристина Палија и Невенка Дуковска се типичен пример за таквата состојба. Со години настапуваат …

Повеќе »