Tag Archives: марјан алчевски

(ВИДЕО+ФОТО) На 6. јануари премиера на „Успех“ на Марјан Алчевски на ХБО: Приказна која може да се случи било каде во екс ју просторите!

На 24. ноември (како што веќе пишувавме) во Загреб беше одржана премиера на тв серијата „Успех“ снимена споредц сценариото на Марјан Алчевски, кој со години живее во Загреб, Хрватска. А, сега е објавен и официјалниот трејлер на серијата со што ХБО го потврди стартот на серијата закажан за 6. јануари. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Одржана претмиерата на серијата „Успех“ на ХБО на македонскиот сценарист Марјан Алчевски

Во Загреб беше одржана затворена премиера на новата серија на ХБО, „Успех“ кој ја режирал оскаровецот Данис Тановиќ. Сценариото го напиша македонскиот сценарист Марјан Алчевски а говори за несреќен сплет на настани, кога ќе се обидат да помогнат на жртва на насилство. Како последиците на нивните дела почнуваат да се …

Повеќе »

ХБО ќе ја снима серијата „Успех“ по сценарио на Марјан Алчевски

Оригиналната серија ќе има шест епизоди, македонскиот автор ќе биде сценарист, а режисер на серијата е Данис Тановиќ. Загрепскиот сценарист од Скопје, Марјач Алчевски, е автор на нова серија на ХБО со наслов „Успех“ и победник на натпреварот „ХБО фирст драфт“. Оригиналната серија ќе има шест епизоди, македонскиот автор Марјан …

Повеќе »