Tag Archives: манастир

(ВИДЕО) ПРИКАЗНА ОД СВЕТА ГОРА – МОНАСИТЕ КОГА ЌЕ ВИДАТ ЧОВЕК, ТОЧНО ЗНААТ КАКО СЕ ВИКА И ШТО РАБОТИ: Вистинска приказна!

Ненад Андриќ со години ја посетува Света Гора, а ова се неговите искуства… Еден од ретките луѓе што имал можност да разговара со монасите од Света Гора, Ненад Андриќ од Белград, при својата десетгодишна посета на Света Гора ги собрал мудростите, учењата и пророштвата на монасите и испосниците и ги …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВО ПОТРАГА ПО МИР – Новак Ѓоковиќ во Острог

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, е во Црна Гора каде меѓу другото денеска го посетил и манастирот Острог. Ѓоковиќ во понеделникот слета во Белград, откако челниците на Австралија решија да го депортираат. Најдобриот тенисер на светот кратко престојуваше во српската престолнина каде присуствуваше на Богојавленската литургија, а потоа се упати …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најубавата актерка на Балканот се замонашила – наводно поради дрога, таа вели дека ја повикал Бог!

Поминало повеќе од една деценија откако поранешната актерка Едита Мајиќ се повлекла од јавноста и отишла во манастирот Св. Џозеф во шпанскиот град Авила, каде што станала кармелитска калуѓерка. Нејзиниот случај продолжува да ја интригира јавноста во нејзината родна Хрватска и низ целиот Балкан. – Таа средба со Бог се …

Повеќе »

Утре е СВЕТИ ВАСИЛИЈ ОСТРОШКИ, единствен празник БЕЗ ОБИЧАИ: Би требало да се направи само една работа!

Православните цркви на 12. мај го слават празникот посветен на Свети Василиј Острошки, светец за кој се верува дека е еден од најголемите чудотворци. Неговото свето тело целосно почива во скитот Острох, не подлежи на законот на распаѓање, повеќе од триста години. „Свети Василије Острошки се слави на 12 мај, …

Повеќе »

(ФОТО) ЧУДО ИЛИ ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН ВО КАЗАЊ: Во заледеното езеро се прикажале Богородица и Исус!

Во манастирот Раифски во Казањ, блиското езеро се замрзнало, а на површината се појавиле фигури на светци. Чудо во Казањ или природен феномен? Оваа зима се појавиле неверојатни слики во замрзнатото езеро, како фрески какви се наоѓаат во манастирот. Станува збор за Богородица со Исус. Верниците се собираат, а сликите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Острог: Манастир во карпа кој е колевка на чуда

Манастирот Острог се смета за едно од најголемите православни светилишта на Балканот. Издлабен во карпа, овој манастир се спротивставува на времето и зачувува богата историја. Прекрасниот бел манастир во хоризонталната карпа е една од трите најпосетувани христијански дестинации на овие простори. Секој што ја посетува оваа прекрасна зграда сведочи за …

Повеќе »

(ФОТО) НЕВЕРОЈАТНО – ВО МАНАСТИР СЕ СНИМА РЕАЛНО ШОУ: Руската православна црква прави свое риалити за изгубени души!

Телевизијата поврзана со Руската православна црква објавила повик за апликации за реалното шоу што треба да се снима во манастир кој се наоѓа на островот среде езеро на средина на патот помеѓу Москва и Санкт Петербург. „Пронајдете се и дознајте за светот на манастирскиот живот“, е слоганот на огласот  во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во познат православен манастир во Турција посветен на Богородица пронајдени тајни простории

„Сумела“ е грчки православен манастир посветен на Богородица и се наоѓа на планината Мела во провинцијата Трабзон во Турција… Речиси две години трае реконструкцијата на еден од најважните и најстари православни манастири во Турција. Токму благодарение на градежните работи се дошло до големо откритие во северниот дел од манастирот каде …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Популарната пејачка Даниела Мартиновиќ открила: „Сакам да одам во манастир во програмата на молчење…“

Последните години популарната пејачка Даниела Мартиновиќ се поврзува со духовноста, а сега изразила желба да оди во манастир каде би запишувала и на луѓето би им ги пренела бенефитите од молчењето… „Никогаш не сум била посреќна во животот, ги фрлив сите маски. Тие не се лажни, но се наметнати“, рекла …

Повеќе »