Tag Archives: макс ферстапен

(ФОТО) Формула 1: Макс Ферстапен го истурка Леклер за нов триумф во Австрија!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен победи на Големата награда на Австрија, деветата трка на годинешниот шампионат на Формула 1. Младиот Холанѓанин славел на „Ред Бул рингот“ откако од патеката три круга пред крај во борбата за водство, во третата кривина го истурка Шарл Леклер во Ферари. Монегашанинот водел во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон излезе најдобар коцкар во Монте Карло

Луис Хамилтон ја оствари четвртата победа оваа сезона, инаку 77. во кариерата, на многу интересната Голема награда на Монако во Монте Карло… Стартот не донесе големи возбуди, Верстапен го нападна Ботас, но некарактеристично за него се повлече пред првата кривина. Од водечките единствено Даниел Рикардо напредуваше и на почетокот го …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1 – Одлични квалификации во Монте Карло: Хамилтон „од никаде“ до пол позиција

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол позицијата пред трката за Големата награда на Монте Карло. HAMILTON: "This is the race every driver dreams of. You put everything into it. We've arrived with a great car. This pole means so much. I had to dig deeper than ever. The …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Проклетстово на пол позицијата продолжува: Ботас го зазеде тронот на стартот на новата сезона на Формула 1

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас, победи во првата трка на годинешниот шампионат на Формула 1 за Големата награда на Австралија во Мелбурн. Ботас веднаш на стартот го обиколил тимскиот колега Луис Хамилтон и водел од почетокот се до крајот и ја остварил четвртата победа во кариерата, и покажал дека „проклетството“ …

Повеќе »

(ВИДЕО) Формула 1 – Подготвен за предизвикот: Хамилтон најбрз на тренинзите

Актуелниот шампион на Формула 1, Луис Хамилтон,бил најбрз на тренинзите на Алберт Парк во пресрет на првата трка во сезоната – Големата награда на Австралија. Британецот покажал дека е потполно подготвен за предизвикот кој го носи новата сезона. Возачот на Мерцедес имал најдобро време на двата тренинзи. На првиот возел …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1 – Победа на Ферстапен но Хамилтон крунисан по петти пат: Им се придружил на Шумахер и Фанџо

До синоќа само Михаел Шумахер (7) и Хуан Мануел Фанџо (5) имале пет или повеќе титули во Формула 1. Со трката во Мексико им се придружол и Луис Хамилтон кој има по еден шампионски наслов повеќе од Себастијан фетел и Алан Прост.. Британецот во Мексико требало да заврши барем седми …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Спектакл на Ред Бул во Мексико: Пол позиција за Рикардо

Пред денешната, неделна, трка за Големата награда на Мексико,во Формула 1, гледавме одлични квалификации, а возачите на Ред Бул, доминираа на патеката. Here’s how the top three reacted after a pulsating qualifying session >> https://t.co/KGouGNRyDF #MexicoGP 🇲🇽 #F1 pic.twitter.com/0se08SD5oD — Formula 1 (@F1) October 27, 2018 Пол позицијата ја освои …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Кими „го прекина постот“: Хамилтон и Фетел ја продолжуваат битката за титулата!

Возачот на ферари, Кими Раиконен, триумфираше на Големата награда на Соединетите Американски држави и така се најде на највисокото скалило на победничкото постоље во Формула 1 – првпат после 113. трки а 21. пат во кариерата. Kimi on the top step… …@ScuderiaFerrari down below, belting out the Italian national anthem …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон останува владетел на „Сузука“ – титулата се’ поблиску!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, триумфираше во трката за Големата награда на Јапонија. Актуелниот шампион славеше на шест од последните седум трки на патеката „Сузука“. Британецот трката ја заврши во време од 1:27:17.062. Another commanding drive, and a giant step towards a fifth drivers' title for @LewisHamilton #JapaneseGP 🇯🇵 #F1 …

Повеќе »